Produkty kosmetyczne i upiększające są dla większości ludzi głównym źródłem ekspozycji organizmu na długotrwałe działanie substancji chemicznych. Przeciętny krem do twarzy czy maska do włosów zawiera bardzo wiele składników pochodzenia chemicznego. I chociaż kosmetyki w większości są testowane pod kątem bezpieczeństwa stosowania, to jednak wiele substancji, które można znaleźć w ich składzie, może działać drażniąco a nawet alergizująco na skórę. Na szczęście istnieje wiele firm specjalizujących się w produkcji kosmetyków naturalnych. Co więcej, naturalne produkty pielęgnacyjne można zrobić także samemu – i to za grosze! Oto kilka sprawdzonych przepisów:

1. Nawilżająca maska do twarzy z miodu

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele produktów o cudownych właściwościach pielęgnacyjnych można znaleźć w zasadzie w każdej kuchni. Jednym z najlepszych kosmetyków naturalnych, jakie istnieją, jest miód. Ma on właściwości nawilżające i wygładzające, dlatego polecany jest do nakładania na twarz w roli maski nawilżającej. Więcej na stronie www.naturativ.pl

Jak to zrobić: umyj twarz łagodnym środkiem myjącym. Na jeszcze wilgotną skórę twarzy nałóż niewielką ilość miodu. Pozostaw na 20 minut, po czym spłucz letnią wodą.

Maskę miodową można urozmaicić poprzez dodanie do niej kilku kropel oliwy z oliwek lub jogurtu naturalnego dla uzyskania dodatkowego nawilżenia.

2. Kawowy peeling do twarzy i ciała

To jeden z największych hitów wśród kosmetyków naturalnych w ostatnich latach. Działa wygładzająco i energetyzująco na skórę twarzy i całego ciała, przy czym dla osób, które lubią pić w domu kawę parzoną, jest zupełnie darmowy: do jego przygotowania wystarczą fusy po zaparzonej kawie.

Jak to zrobić: Wilgotne fusy należy wcierać w umyte ciało przez około kilka minut, po czym dokładnie spłukać. Najlepiej robić to pod prysznicem, żeby uniknąć bałaganu. Do fusów można dodać kilka kropel ulubionego olejku do ciała lub po prostu oleju, którego używamy do smażenia – będzie działał natłuszczająco i łagodząco.

3. Odżywcza maska do włosów z oleju kokosowego

Nic nie działa na włosy tak, jak dobry, nierafinowany olej kokosowy. To prawdziwa bomba z substancjami odżywczymi – prawdziwy „schabowy z surówką” dla naszych włosów.

Jak to zrobić: Olej kokosowy należy wetrzeć w wilgotne lub suche włosy i pozostawić na tak długo, jak to tylko możliwe – nie mniej niż na godzinę – po czym dokładnie włosy umyć (czasami trzeba to zrobić dwukrotnie, żeby zmyć cały olej) i nałożyć odżywkę.

Na niektórych włosach spektakularne działanie oleju można dostrzec już po pierwszym zastosowaniu. Inne wymagają trochę czasu. Jedno jest pewne: efekty będę i będą piorunujące!