Bez wątpienia należy docenić rozwój technologiczny i możliwości jakie daje dziś na przykład chirurgia stomatologiczna. Jeszcze jakiś czas temu całkowite zepsucie zęba prowadziło do trwałego, nieestetycznego ubytku w jamie ustnej. Dzisiaj jednak są implanty więc każdemu problemowi można zaradzić. Lepiej jednak jest zapobiegać problemom z zębami i nie dopuszczać do chorób zębów. W tym celu, co może wiele osób zaskoczyć, należy to graniczyć uprawianie sportu.

Co ma stomatolog do wysportowania pacjenta?

Wydaje się, że nie ma absolutnie żadnej dyscypliny sportu, która wymagałaby stałej pracy zębami. Jak się jednak okazuje, powiązanie pomiędzy sportem a zdrowiem uzębienia jest bardzo duże. Jest to niewątpliwie zaskakujące, choć nie tak bardzo, jeśli bliżej się temu przyjrzeć.

Sportowiec do placówki wykonującej zabiegi chirurgii stomatologicznej przychodzi najczęściej w celu redukcji konsekwencji pojawienia się próchnicy. Co natomiast wywołuje próchnicę? Między innymi są to węglowodany, które przez modyfikację ph tworzą w jamie ustnej przyjazny klimat dla rozwoju tego schorzenia.

Sportowcy zjadają zdecydowanie więcej węglowodanów niż przeciętni ludzie. Wynika t oz tego, że duże ilości cukrów znajdują się w napojach, które piją oni w trackie treningów, jak i w odżywkach, które spożywają, aby dodać sobie sił.

Jak zapobiec wizycie w gabinecie chirurgii stomatologicznej?

Czy sportowiec może więc zapobiec zniszczeniom zębów spowodowanych węglowodanami? Wydaje się, że może to zrobić nawet bez zmieniania diety. Chodzi o to, aby jak najszybciej po spożyciu czegokolwiek, co zawiera dużo węglowodanów umyć dokładnie żeby dobrą pastą. Można również zaopatrzyć się w specjalny płyn do płukania jamy ustnej, który przywraca prawidłowe ph.

Jak pomaga chirurgia stomatologiczna?

Jak już wspomniano, chirurgia stomatologiczna potrafi dziś zaradzić każdemu problemowi z zębami. Ostatecznością jest wprawianie implantów. Wydaje się, że implanty w gruncie rzeczy są dosyć wygodnym rozwiązaniem, gdyż się nie psują. Większość osób jednak woli zatrzymać jak najdłużej swoje zęby. Poza tym, wprawienie implantów nie jest zbyt tanie, zwłaszcza jeśli konieczna jest wymiana większej ilości zębów.

Wydaje się więc, e warto dbać o zęby. W uniknięciu poważnych z nimi problemów pomóc może przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny. Ponadto ważna jest również odpowiednia dieta, która przede wszystkim powinna być uboga w węglowodany, natomiast więcej powinno być w niej białka, a także tłuszczów.