Jeśli czujesz się zmęczony, twoja waga wzrasta, kostki są opuchnięte to pierwsze objawy zatrzymania się wody w organizmie. Sprawdź dlaczego się tak dzieje i jak zaradzić tej sytuacji?

Problem zatrzymania wody w organizmie

Bardzo często problem zatrzymania wody w organizmie dotyczy kobiet. Obecny tryb życia sprawia, że często mamy problemy ze zdrowiem. Jednakże są skuteczne sposoby aby pozbyć się nadmiaru wody w organizmie, co sprawia, że możemy z tym walczyć i to skutecznie.

Co sprawia, że woda zatrzymuje się w organizmie?

  • Estrogeny są odpowiedzialne za zatrzymanie wody w organizmie. Bardzo często ma to miejsce przed miesiączką. Wówczas to pojawiają się obrzęki. Z kolei jeśli kobieta stosuje środki antykoncepcyjne poziom estrogenów jest wciąż wysoki, dlatego musimy zapobiec procesowi jej ciągłego gromadzenia.
  • Sól również jest przyczyną gromadzenia się wody w organizmie. Nadmierne spożycie soli stanowi główną przyczynę zatrzymania się wody w organizmie.
  • Może wyglądać to na paradoks jednakże zatrzymaniu wody może sprzyjać właśnie picie zbyt małej ilości wody. Jeżeli za mało pijesz twój organizm dostaje sygnał, by kumulować wodę, a tym samym bronić się przed odwodnieniem.
  • Również brak ruchu jest przyczyną zatrzymania wody w organizmie. Jeśli prowadzisz mało aktywny tryb życia, krew w organizmie krąży wolniej. W tkankach następuje zastój płynów, a w konsekwencji powstają obrzęki nóg.

Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

  • Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu przede wszystkim należy zmienić dietę. Ograniczyć musimy spożywanie soli a także zmniejszyć ilość żywności wysoko przetworzonej, czyli chipsów, konserw, czy też sosów i marynat. Dania warto doprawiać ziołami.
  • Istotne jest aby w diecie znalazły się świeże owoce i warzywa. To właśnie one zawierają dużo potasu a on niweluje szkodliwe działanie sodu. Sięgnąć warto przede wszystkim po fasolę, czy soczewicę, arbuzy, seler, czereśnie, ogórki i melony.
  • Oczywiście należy pić więcej wody. Każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej dwa litry. Warto również pić herbatki i napary ziołowe.