Cierpki smak, ale jednocześnie niezwykłe orzeźwienie. To właśnie Yerba Mate, jaka doskonale poprawia nasze samopoczucie. Jednakże ta herbata ma w sobie o wiele więcej, dlatego łączy i zbliża ludzi na całym świecie.

Ciekawostki na temat herbaty

Yerba Mate to nic innego, jak odpowiednik herbaty czarnej, jaka niezwykle popularna jest w Ameryce Południowej, zaś sporządzana jest ona z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jej nazwa prawdopodobnie została nadana przez jezuitów, jacy napój ten poznali wśród plemion Indian. Na pewno ciekawostką jest to, że w skład tejże herbaty wchodzi aż 24 witaminy oraz mikroelementy, a także 15 aminokwasów. Yerba Mate ma także szereg innych nazw miedzy innymi: herbata jezuicka, herbata misyjna, herbata Świętego Bartłomieja czy też herbata paragwajska.

Wielka ilość korzyści

Bez wątpienia picie owej herbaty niesie dla naszego organizmu ogromną ilość korzyści. Warto wymienić, więc:

  • Działanie pobudzające i stymulujące układ nerwowy
  • Poprawa koncentracji i skupienia
  • Doskonały wpływ na metabolizm, przez co poleca się ją w kuracjach odchudzających
  • Relaksacyjne oraz odprężające działanie
  • Oczyszczanie organizmu z toksyn
  • Obniżenie poziomu złego cholesterolu
  • Ogromna ilość witamin i mikroelementów, jak na przykład: żelazo, sód, potas, magnez oraz wapń
  • Właściwości antyreumatyczne

Rytualne picie Yerba Mate

Wiele osób pije herbatę Yerba Mate w sposób rytualny, albowiem zacieśnia ona więzy międzyludzkie i łączy grupę. Jednakże warto wiedzieć, że jej urok spowodowany jest peruwiańskim sposobem przyrządzania, dlatego musimy zaopatrzyć się w kilka przyrządów. Potrzebujemy, więc Mate, czyli naczynko, w jakim przyrządzimy herbatę, oraz Bombille, która jest rurką, przez jaką napar się pije. Rurka wykonana jest z bambusa, zaś po wypiciu herbaty oczyszcza się ją przelewając wodę przez metalowe sitko. Warto wiedzieć także, że liście tej herbaty muszą być zalane w temperaturze około 80 stopni Celsjusza, albowiem zbyt gorąca woda poparzy roślinę i wytrąci z niej wszystkie cenne witaminy. Liście herbaty możemy zalewać nawet kilka razy.