Już od pewnego czasu w mediach prowadzona jest akcja ogólnopolska, która to ma na celu uświadomienie i uwrażliwienie ludzi na wstrząs anafilaktyczny. Nawet osoby, które od wielu lat mają stwierdzoną alergię, często nie wiedzą czym jest wstrząs, a tym bardziej jakie są jego konsekwencje. Jak więc postępować kiedy mamy do czynienia z tym niebezpiecznym zjawiskiem.

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs ten występuje u około trzech procent osób chorych i borykających się z alergią. Jest on bardzo groźny dla zdrowia, a nawet niekiedy może skończyć się śmiercią, zwłaszcza jeśli w porę nie zostanie udzielona pomoc medyczna. Bardzo istotny jest tutaj czas udzielenia pomocy. Jeżeli chodzi o wstrząs, który jest wywołany pokarmem, wówczas pomoc musi nadejść w przeciągu trzydziestu minut. Jeżeli chodzi o ugryzienie owada np. osy wówczas pomoc musi nadejść wciągu dwunastu minut. W tym przypadku najczęściej podaje się adrenalinę.

Dlaczego wstrząs jest tak groźny dla zdrowia?

Wstrząs jest bardzo groźny dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ na wskutek działania alergenu dochodzi do reakcji ogólnoustrojowej. Produkowane są ogromne ilości histaminy , a to prowadzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych.  Krew w bardzo krótkim czasie traci nawet 2 litry wody. Dochodzi do gwałtownego spadku ciśnienia krwi, duszności i utraty przytomności. Taka sytuacja może spowodować nawet śmierć osoby poszkodowanej.