Nie jest to bynajmniej bardzo częste zjawisko, ale na pewno jest to bardzo trudne do przyjęcia i leczenia zjawisko chorobowe. Wrodzona łamliwość kości to choroba, od której de facto zależy całe życie osoby, której ona dotyka.

Skąd się bierze łamliwość kości?

Owo schorzenie wynika z powstawania zaburzeń tworzenia przez ludzki organizm kolagenu typu I. To jest bowiem podstawowy składnik nie tylko samych kości, ale jednocześnie też ścięgien, ścianek naczyń krwionośnych, zębów oraz skóry. Tym samym nie można powiedzieć, że owo zaburzenie jest związane tylko i wyłącznie z większym ryzykiem, a raczej z bardzo dużym ryzykiem powstawania złamań oraz innych urazów. Wrodzona łamliwość kości to zaburzenie, które ma bezpośredni i negatywny wpływ także na funkcjonowanie układu naczyniowego, na funkcjonowanie wzroku, słuchu oraz narządu odpowiedzialnego za proces żucia.

Cztery typy

Tak w zasadzie to można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje wrodzonej łamliwości kości. Typ pierwszy odnosi się do najbardziej łagodnej formy choroby, natomiast jeśli mowa jest o typie czwartym, to jest on najbardziej groźny i niesie za sobą najgorsze skutki. Jeśli chodzi o objawy, to poza nadmierną łamliwością kości, dochodzi do łamliwości naczyń krwionośnych, do promieniujących do potylicy bólów głowy. Poza tym tęczówki takiej osoby zabarwiają się na kolor niebieski, mamy do czynienia z zaburzeniami rozwoju zębiny jak również z zaburzeniami słuchu. Istotnym elementem jest jak najszybsze zdiagnozowanie owej choroby oraz podjęcie stosowanych działań. Na pewno istotna jest bardzo duża ostrożność przy wszelkich działaniach na co dzień.