Nie każdy z nas ma to szczęście wykonywać pracę, o której zawsze marzył. Niemniej jednak praca daje nam źródło stałego dochodu, dlatego należy ją szanować. Naukowcy odkryli jednak, że praca w systemie zmianowym jest zgubna dla naszego zdrowia. Przede wszystkim organizm pracownika gubi swój naturalny rytm, z czym wiąże się wiele negatywnych konsekwencji. Jedną z nich jest zaburzony okres snu i czuwania, a jak wiemy zdrowy sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania a nawet życia.

Organizm bez harmonogramu

Organizm pozbawiony korzystnego harmonogramu wcześniej czy później zacznie się buntować. W porach dziennych pracujemy efektywniej i mamy więcej energii. Ma na to wpływ miedzy innymi nasłonecznienie, temperatura czy dostęp świeżego powietrza. W nocy mamy do czynienia ze zjawiskiem wymuszonej aktywności, czym zaburzamy produkcję energii a nawet rytm naszego serca, z czym mogą się wiązać poważne choroby układu krążenia. Przestawianie na własną rękę zegara biologicznego może skutkować nawet zmianami hormonalnymi w naszym organizmie i wpływać na płodność. Pojawia się również zjawisko chronicznego zmęczenia, zaburzenia koncentracji oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Podczas pracy nocnej zwiększa się częstotliwość sięgania po kawę i papierosy, co sieje totalne spustoszenie w naszym organizmie. Warto wspomnieć również o konsekwencjach społecznych.

Praca a zdrowie

Człowiek jako istota społeczna potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Praca zmianowa skutecznie mu to uniemożliwia. Pracownik wracający z nocnej zmiany odczuwa silną potrzebę odpoczynku. Budzi się późnym popołudniem, i gdy bliscy i znajomi cieszą się wolnym po pracy, to on musi do niej wracać. Jest to zwłaszcza problematyczne dla osób posiadających rodziny. Takie mijanie się osłabia więzi rodzinne i interakcje międzyludzkie, co prowadzi do stresu i frustracji. To również jest negatywne zjawisko dla naszego zdrowia. Istnieje nawet jednostka chorobowa, która jest przeciwwskazaniem do podjęcia pracy w takim systemie – ZNPZ, czyli zespół nietolerancji pracy zmianowej.