Czy witaminy mogą być dla sportowców niebezpieczne? Oczywiście można tutaj polemizować i de facto na tenże temat mamy wiele różnych punktów widzenia, mamy wiele różnych poglądów. Mówiąc o witaminach i minerałach stosowanych przez sportowców mamy do czynienia nie z czym innym jak z suplementami diety mającymi na celu zwiększenie masy mięśniowej, lepszą regenerację potreningową czy też osiągnięcie innego celu treningowego. Zasadniczo mówiąc o zawartości witamin w takich suplementach diety, mamy na myśli sztucznie pozyskiwane substancje, a tym samym musimy wskazać na to, że są one znacznie mniej skuteczne od naturalnie pozyskiwanych witamin i minerałów.

Witaminy i ich znaczenie

Jednakże w tym miejscu musimy zapytać o to czy tego typu produkty, czy takie witaminy i minerały dla sportowców mogą być również dla nich szkodliwe? Według amerykańskiego naukowca, doktora Paula A. Offita, sztucznie wytworzone suplementy diety dla sportowców, sztucznie wytworzone minerały i witaminy, po które owi sportowcy sięgają, nie mają prawa być skuteczne, a co więcej, mogą one być dla sportowców niebezpieczne. Aby nie być gołosłownym, ów naukowiec przeprowadził stosowne analizy, które wykazały, że jedynie kilka spośród kilkudziesięciu tysięcy przebadanych suplementów diety dla sportowców obecnych na rynku, ma potwierdzone działanie. Nie oznacza to, że nie powinniśmy po nie wcale sięgać, ale na pewno powinniśmy bardzo mocno przyjrzeć się temu, co mamy zamiar stosować, czym mamy zamiar się suplementować.

witaminy i minerały dla sportowców

Sprawdzone witaminy

Warto sięgać po te witaminy i minerały, które faktycznie mogą nam dać coś pozytywnego, które nie tylko dobrze smakują, ale w głównej mierze realnie mogą nam pomóc w osiągnięciu założonego celu sportowego. Czy możemy mówić o tym, że są one niebezpieczne? Raczej jest to w pewien sposób przesadzone określenie, o ile oczywiście stosujemy owe suplementy w sposób zgodny z przeznaczeniem. Przede wszystkim musimy w tym miejscu wskazać na dietę jako podstawowy element decydujący o możliwości uzyskania zamierzonego efektu sportowego.