Pomimo tego, że witamina C uważana jest przez ludzi jako jedna z tych, które mają bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia, często bagatelizuje się jej wszechstronne działanie. W tym artykule postaram się nieco przybliżyć prozdrowotne aspekty działanie witaminy C.  Początkowo uważana za lekarstwo na szkorbut, doczekała się wielu badań oraz prac naukowych potwierdzających jej działanie.

Witamina C i jej prozdrowotne działanie kojarzone jest przede wszystkim ze sferą grypy i przeziębienia. Nic w tym dziwnego, gdyż witamina C, wspomaga leczenie powyższych, przez co pomaga przejść przez powyższe ze zmniejszonymi objawami, a ponadto szybciej stanąć na nogi. Zacznijmy od tego, że rekomendowane spożycie witaminy C dla osoby dorosłej szacuje się na poziomie 45 – 90mg na dobę. Co ciekawe, organizmy niektórych zwierząt same produkuję kwas askorbinowy (witaminę C) dla własnych potrzeb – dla przykładu pies rasy Golden Retriever o masie ok. 25kg wytwarza aż 25g witaminy C!

Jakie są skutki niedoboru witaminy C? Lista wydaje się być dosyć długa, gdyż znajdziemy na niej m. in.: szkorbut, zmiany w jamie ustnej (szczególnie w sferze chorób dziąseł), bolesność stawów i mięśni, zapalenie błony śluzowej, schorzenia żołądka, osteoporozę na depresji kończąc. Jak widać, lista jest nie tylko długa, ale i pozycja w niej zawarte dotyczą wielu aspektów zdrowotnych człowieka.

Nadmiar witaminy C również może szkodzić. Spożycie na poziomie wyższym niż ~2g na dobę może skutkować dolegliwościami żołądka, biegunką, wymiotami czy wysypką skórną. Należy przy tym dodać, że zazwyczaj nadmiar witaminy C wydalany jest z organizmu wraz z moczem – można to zaobserwować z uwagi na jego charakterystyczną barwę.

Jak widać na podstawie powyższych informacji, witamina C pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu. Należy przy tym dodać, że jej sumienne i odpowiedni zbilansowane spożycie potrafi przynieść wiele wymiernych korzyści w aspekcie naszego zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet i życia.