Witamina A jest bardzo ważnym składnikiem diety każdego człowieka bez wyjątku. Inaczej jest ona zwana retinolem, beta karotenem, prowitaminą A czy też akseroftolem. Zasadniczo występuje ona w produktach pochodzenia zwierzęcego, aczkolwiek w produktach roślinnych możemy się zetknąć z prowitaminą A. Dlaczego owa witamina jest tak ważna dla ludzkiego organizmu? Spełnia ona kilka zasadniczych ról w ciele człowieka. Jeśli by jej zabrakło, nie można by mówić o możliwości przeprowadzenia procesów metabolizmu białek jak i hormonów steroidowych. Naturalna odporność organizmu to kolejny aspekt, na który ma wpływ owa witamina.

Witamina A a widzenie

Bardzo ważnym elementem jest także wpływ witaminy A na jakość widzenia. To właśnie jej brak przekłada się w sposób bezpośredni na zjawisko kurzej ślepoty. Można także mówić o pewnych objawach jej nadmiaru. Nie można owej witaminy przyjmować bez żadnych ograniczeń. Skutkiem nadmiaru witaminy A w organizmie może być między innymi zażółcenie skóry, suchość oraz świąd skóry, krwawienie z dziąseł, spuchnięcie śledziony oraz wątroby, wypadanie włosów, bóle głowy oraz ogólne złe samopoczucie. Aby móc mówić o jej dostarczeniu do organizmu, warto zadbać o podaż takich produktów jak masło oraz produkty mleczarskie, pełne mleko, wątróbka oraz tran i tłuste ryby. Poza tym również takie warzywa i owoce jak morele, dynia, szpinak, marchew, boćwina, pomidory, śliwki, zielony groszek, koper, pietruszka oraz sałata.

Oczywiście jak już wspomniano, owych składników nie może być zbyt wiele, ponieważ nadmiar witaminy A na pewno nie jest korzystny dla zdrowia danej osoby. Każda z witamin jest bardzo ważna, aby móc utrzymać zdrowie w dobrej kondycji. Niektóre witaminy jednakże są bardziej istotne, a ich niedobór może powodować bardziej groźne skutki zdrowotne. W przypadku witaminy A bardziej należy dbać o to, aby nie było jej zbyt wiele niż o to, aby zapewnić jej właściwą podaż dla organizmu. Warto ją przyjmować w postaci naturalnej niż dodatkowo sięgać po jakiekolwiek suplementy diety