Wiśnie to owoce nie tylko smaczne, ale również cechujące się ogromnymi właściwościami  odżywczymi a nawet leczniczymi. Od wieków stosowane są w medycynie ludowej. Niegdyś stosowano je w łagodzeniu schorzeń pęcherza moczowego. Obecnie odkryto, że wiśnie pomagają również zwalczyć bezsenność.

Nieocenione właściwości wiśni

Pomimo, że wiśnie aż w 80 % składają się z wody to jednak zawierają ogromną ilość witamin, minerałów, a także przeciwutleniaczy. Cenione są więc one za właściwości prozdrowotne. Urzekają smakiem, a jednocześnie zawierają flawonoidy, które to są bardzo silnymi przeciwutleniaczami. Tym samym są one w dużym stopniu cenione w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ogromna ilość przeciwutleniaczy sprawia, że organizm jest chroniony zarówno przed powstawaniem komórek rakowych, jak i przed szybkim procesem starzenia się.

Wiśnie wspomagają pracę serca

Wiśnie są również docenianymi owocami jeśli chodzi o utrzymanie zdrowego i w pełni aktywnego serca. Dzięki swoim składnikom a przede wszystkim antocyjanom wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo mają w swoim składzie potas, a tym samym usuwamy z organizmu nadmiar soli i również pozytywnie wpływamy na pracę serca. Również witamina C, która jest obecna w wiśniach, uszczelnia naczynia krwionośne.

Wiśnie a cholesterol

Udowodniono, że wiśnie zawierają dużą ilość błonnika, zaś ten wspomaga naszą walkę ze złym cholesterolem. To również zmniejsza ryzyko chorób serca. Wiśnie mają też garbniki i kwasy organiczne. Zapobiegają one powstawaniu skrzeplin i zatorów w naczyniach krwionośnych. Z całą pewnością warto więc sięgnąć po wiśnie i spożywać je regularnie. Zwłaszcza teraz mamy na nie sezon, dlatego delektujmy się nimi do woli.