Choroba Hashimoto to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób tarczycy. Znana jest od ponad 100 lat, a wciąż nie wiemy o niej wszystkiego. Tak jak w przypadku innych chorób o podłożu autoimmunologicznym, przyczyny rozwoju tego schorzenia nie są jednoznacznie określone. I tak jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych – w ostatnich latach obserwowany jest lawinowy wzrost zachorowań na tego typu choroby. Kto jest narażony na Hashimoto i jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Hashimoto – gdy Twój organizm niszczy tarczycę

Choroby autoimmunologiczne to efekt nadmiernej reaktywności układu immunologicznego. Nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu prowadzą do syntezy przeciwciał, które uszkadzają strukturę tarczycy. Gruczoł ten produkuje wtedy zbyt mało hormonów tarczycy, a to odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu.

Czy można przeciwdziałać rozwojowi autoimmunologicznego zapalenia tarczycy? Przyczyny Hashimoto są zróżnicowane i obejmują m. in.:

stres

– podeszły wiek

– płeć (bardziej narażone są kobiety)

– obecność innych chorób autoimmunologicznych

– stres

– źle zbilansowaną dietę

– predyspozycje genetyczne

Nie zawsze można zatem uniknąć choroby Hashimoto – statystycznie najbardziej narażone są kobiety w średnim i starszym wieku, a także osoby z dodatnim wywiadem rodzinnym. Nie jest to jednak sztywną regułą i Hashimoto jest dziś diagnozowane u coraz bardziej zróżnicowanych grup pacjentów.

Objawy choroby Hashimoto wynikają z niedoboru hormonów tarczycy. Jest to wzrost masy ciała, nadmierna męczliwość, senność, spowolnienie akcji serca, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się podwyższony poziom glukozy i cholesterolu. Charakterystyczna jest także sucha skóra, nadmierne wypadanie włosów oraz zła tolerancja zimna.

Czy można wyleczyć chorobę Hashimoto?

Leczenie Hashimoto nie polega na całkowitym wyeliminowaniu choroby. Możemy co prawda łagodzić jej objawy i ograniczać nawroty choroby, jednak całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Podstawą leczenia niedoczynności tarczycy jest przyjmowanie syntetycznych hormonów tarczycy, co umożliwia przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nierozwiązany pozostaje jednak problem nadreaktywności układu immunologicznego i przewlekłego procesu zapalnego. I tu pomocna okaże się dieta.

Dieta w Hashimoto powinna ograniczać stany zapalne, a także stwarzać optymalne warunki do syntezy hormonów tarczycy. Zalecane jest zwiększenie podaży tłuszczu, dostarczenie białka oraz niewielkich ilości węglowodanów (o niskim indeksie glikemicznym). Kaloryczność diety powinna być indywidualnie dopasowana tak, aby umożliwiła redukcję masy ciała bez dalszego spowalniania metabolizmu. Niewskazany jest zatem zbyt duży deficyt kaloryczny.

Wątpliwości dotyczące tego, co można jeść przy Hashimoto nie są obce wielu osobom dotkniętym tą chorobą – dlatego warto zawsze skonsultować się z dietetykiem specjalizującym się w odchudzaniu osób cierpiących na Hashimoto. Taka wizyta u dietetyka zaowocuje nie tylko odzyskaniem nienagannej sylwetki, ale także zauważalnie poprawi stan zdrowia.