Węgiel leczniczy możemy określić jako węgiel aktywny. Występuje on w postaci czarnych tabletek, które to świetnie sprawdzają się w leczeniu zatruć czy też biegunek. To bezpieczna i skuteczna metoda lecznicza. Wielu twierdzi, że w czasie zatruć sprawdza się lepiej aniżeli płukanie żołądka. Jakie jeszcze właściwości ma węgiel leczniczy?

Czym jest węgiel leczniczy?

Węgiel aktywny, czyli leczniczy jest wytwarzany z miazgi drzewnej. Odbywa się to w temperaturze około 900 stopni Celsjusza. W następnej kolejności jest on aktywowany z pomocą silnych kwasów, bądź też pary wodnej. Najczęściej węgiel ten ma postać czarnych tabletek. Obecnie stosuje się go w walce z zatruciami i biegunkami, jednakże w przeszłości miał też inne zastosowanie. Sproszkowany węgiel używany był na zakażone rany, ponieważ powodował, że szybciej się goiły. Pomocniczo stosowano go również w przypadku wzdęć.

Węgiel działa osuszająco, a także absorbuje bakterie i wydzieliny. Do dnia dzisiejszego stosowany jest w Australii przez Aborygenów, czy też przez Indian w Ameryce i Eskimosów, w dalekich krajach Grenlandii.

Aborygeni stosują węgiel w wielu różnorodnych przypadłościach. Stosując z niego okłady wyciągają truciznę jadu węża, pająka czy też skorpiona. Indianie z kolei węgiel wykorzystują w walce z trującą rośliną jaką jest bluszcz.

Węgiel na biegunkę

Węgiel aktywny posiada bardzo silne właściwości wiążące, czyli absorbujące. Wiąże on bakterie i toksyny, które to na przykład odpowiedzialne są za biegunkę. Wraz z nimi wydalany jest z organizmu. Dodatkowo pokrywa on błonę śluzową przewodu pokarmowego, a tym samym chroni ją przed szkodliwym działaniem różnorodnych substancji. Pamiętać należy, że węgiel stosuje się jedynie przez krótki czas, ponieważ ma niepożądane pochłanianie m.in. enzymów trawiennych i witamin.

kamagra sklep

Jak dawkować węgiel leczniczy?

Po węgiel leczniczy mogą sięgnąć osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia. Stosuje się go w lżejszych zatruciach pokarmowych, które cechują się wzdęciami, bądź też nadmierną fermentacją jelitową. Wówczas dawka węgla sięgać powinna 800 – 1200 mg i spożywać się ją powinno kilka razy w ciągu doby. Lek możemy przyjmować zarówno w całości, a także jeśli chcemy, aby szybciej działał, rozgryzać go.

Walcząc z biegunką węgiel aktywny stosować należy w dawce 3 – 6 gramów co dwie godziny. Powinniśmy przyjmować go w postaci zawiesiny ustnej. W takiej dawce sięgnąć mogą po niego nawet dzieci które ukończyły trzeci rok życia. Jest to substancja skuteczna i bezpieczna.