Gdy wyjeżdżamy na wakacje w ciepłe kraje, do jakiejś miejscowości nadmorskiej, to jednym ze zwyczajów jest oczywiście przebywanie na plaży, opalanie, kąpiele w wodzie morskiej. Świetna zabawa może jednak w takiej sytuacji być zmącona przez zjawisko udaru cieplnego. Jeśli bowiem zbyt długi czas przebywamy na palącym słońcu, to możemy po prostu przegrzać nasz organizm. W sposób szczególny narażone na to zjawisko są dzieci oraz osoby starsze. Niemniej jednak chronić przed poparzeniem słonecznym oraz przed udarem cieplnym powinny się bezwzględnie wszystkie osoby. Udar cieplny inaczej zwany jest hipertermią.

Niebezpieczny stan zdrowia

Polega on na tym, że temperatura wewnątrz ludzkiego organizmu podnosi się do niebezpiecznego poziomu. Z tym zjawiskiem możemy mieć do czynienia nie tylko na skutek działania słońca, na plaży, ale jednocześnie też pewna grupa osób boryka się ze zjawiskiem upośledzenia pewnych mechanizmów odpowiedzialnych za utratę ciepła przez organizm. Udar cieplny może wystąpić w sposób nagły bez żadnego ostrzeżenia. Może jednak być on poprzedzony stanem osłabienia. Poza wymienionymi wyżej grupami osób szczególnie narażonych na udar cieplny, należy również wskazać na osoby otyłe, cierpiące na niewydolność krążeniową, przyjmujące leki o działaniu moczopędnym, przyjmujące beta-blokery oraz osoby, które cierpią na choroby związane z ośrodkowym układem nerwowym. W momencie przed udarem, gdy mamy do czynienia z osłabieniem, skóra danej osoby jest chłodna, blada oraz spocona.

Gdy wystąpi udar cieplny, skóra staje się czerwona, a nawet jest gorąca. W momencie odczuwania osłabienia należy przejść do cienia, nawodnić organizm i położyć się. Jeśli natomiast mamy do czynienia z samym udarem, to należy wezwać pogotowie. Udar cieplny jest problemem zagrażającym ludzkiemu zdrowiu i bezwzględnie nie może być on bagatelizowany. Jakiekolwiek objawy powinny się spotkać z bardzo szybką reakcją i udzieleniem profesjonalnej pomocy medycznej. W przeciwnym razie ryzyko wystąpienia zgonu jest niemalże stuprocentowe.