Ból gardła może być leczony na wiele różnych sposobów. Skuteczną alternatywą dla pastylek i tabletek są płukanki i syropy. Ból gardła jest najczęściej rezultatem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, rzadziej grzybiczej, które mogą być pokłosiem wielu różnych czynników. Metod uśmierzania bólu gardła jest równie wiele, jak jego przyczyn. Zazwyczaj pierwszym wyborem osoby borykającej się z tego rodzaju przypadłością są tabletki lub pastylki do ssania. Z pewnością jest to motywowane wygodą ich stosowania, praktycznością oraz długotrwałym i szybkim efektem działania.

Nie bez znaczenia jest również szeroki dostęp do tego typu preparatów, które znajdziemy nie tylko w aptekach. Przy przeciągających się dolegliwościach warto urozmaicić proces leczenia także innymi specyfikami, które są mniejszym obciążeniem dla żołądka, a równie skutecznie mogą niwelować gardłowe komplikacje.

Syropy na ból gardła

Ciekawą alternatywą dla osób zmagających się z tego typu problemami mogą okazać się syropy. Zazwyczaj kojarzone z leczeniem kaszlu, sprawdzą się równie dobrze w poskramianiu dolegliwości gardłowych. Syrop na ból gardła może pełnić rolę suplementu diety chroniącego gardło i wzmacniającego system odpornościowy organizmu. Tego typu preparaty bazują na wyciągach ziołowych z dodatkiem witamin i mikroelementów nawilżając gardło i chroniąc jednocześnie organizm przed infekcjami.

Syropy są łatwe w aplikacji, działają ze skutkiem natychmiastowym i są wygodnym zamiennikiem pastylek dla osób, które są narażone na wysuszanie i ból gardła i – chociażby z racji pełnionych obowiązków zawodowych – nie mogą pozwolić sobie na ssanie tabletek w czasie pracy. Niektóre syropy na gardło posiadają także właściwości wykrztuśne. Powszechne uczucie lepkiej wydzieliny oplatającej gardło w czasie infekcji bywa męczące dla wielu osób zmagających się z bólem gardła. Picie syropu pozwala się uwolnić od tego nieprzyjemnego uczucia skutecznie zapewniając ulgę. Ogromnym walorem lekarstwa w formie syropu jest ich możliwość aplikowania małym dzieciom. Niektóre maluch mogą mieć problem z ssaniem tabletek lub, tym bardziej, z płukaniem gardła.

W ich przypadku warto sięgnąć po syrop dla dzieci, który działa skutecznie i może być stosowany już od pierwszych lat życia. Należy pamiętać, że podawanie leków i suplementów diety dzieciom każdorazowo należy skonsultować z pediatrą, którego wskazówka powinna mieć decydujące znaczenie przy wyborze terapii. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że istnieją domowe sposoby przygotowania syropu na gardło. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest tutaj syrop z cebuli, któremu wtórują roztwory z chrzanu, buraczków oraz z czosnku, miodu i cytryny.

Płukanki na ból gardła

Płukanie, choć dla niektórych może wydać się zbyt absorbujące i mało praktyczne, może okazać się strzałem w dziesiątkę na tarczy terapii gardła. Płukanki są świetnym rozwiązaniem dla osób, u których infekcja dopiero się rozpoczyna lub tych, które z racji określonej sytuacji lub obowiązków zawodowych regularnie nadwyrężają swój aparat głosu. Idealnie sprawdzą się, kiedy w gardle pojawia się uczucie suchości i drapania. Można je też stosować profilaktycznie w okresach podniesionego ryzyka panoszących się infekcji lub okresowego przebywania w danym środowisku. Płukanki przede wszystkim świetnie nawilżają gardło wzmacniając tarczę błony śluzowej.

Nawilżenie pełni pierwszoplanową rolę zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu dolegliwości gardłowych. Ponadto, niektóre płukanki mogą także uśmierzać ból i przynosić ulgę w okresie choroby. Wiele preparatów tego typu bazuje na wyciągach z naturalnych składnikach: szałwii, tymianku, mięty, goździków, rumianku i innych, które z powodzeniem mogą być również stosowane w infekcjach jamy ustnej. Płukanki są neutralne dla żołądka i układu trawiennego oraz – w przeciwieństwie do niektórych pastylek i tabletek – nie zawierają cukru, przez co nie szkodzą zębom. Dzięki temu płukanki można stosować kilka razy dziennie bez obawy o niepożądane konsekwencje. Co więcej, ten sposób leczenia gardła daje szerokie pole do popisu do wykorzystania w pełni naturalnych składników. Szczególnie popularne są roztwory do płukania gardła z wykorzystaniem sody, miodu, octu jabłkowego lub naparu z szałwii.