Nie można powiedzieć, jakoby stres był tylko i wyłącznie czynnikiem negatywnym. W pewnych sytuacjach może nas on zdopingować do działania, do konstruktywnego działania i wcale nie musi mieć negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Są to jednakże tylko i wyłącznie pewne sytuacje, pewne przypadki, w których ów stres nie jest duży, w których mamy do czynienia z jego niewielkim nasileniem. Bez wątpienia w większości przypadków ów stres nie może i nie jest postrzegany w sposób pozytywny.

Stres a zdrowie

Co więcej, stres może mieć i ma on bardzo duży negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli jesteśmy w sytuacji, w której mamy do czynienia z ciągłym napięciem, to nasz organizm próbuje się przed tym bronić. Długotrwały stres powoduje, że nasza koncentracja, nasze procesy myślowe ulegają zaburzeniom, ale to oczywiście nie są wszystkie negatywne skutki wpływu stresu na nasze zdrowie. Jeśli bowiem stres pojawia się bardzo często, jeśli utrzymuje się bardzo długo, to na pewno możemy mówić o jego wpływie na wiele innych aspektów naszego zdrowia. Mowa jest o sercu, ale nie tylko. Mowa jest bowiem o wielu innych narządach wewnętrznych, mowa jest o wielu innych funkcjach naszego organizmu. Stres powoduje spadek poziomu magnezu w naszym organizmie, a tymczasem ów magnez jest nam bardzo potrzebny w walce z owym stresem. Można zatem powiedzieć, że koło się zamyka i jesteśmy w pewnego rodzaju impasie.

Stres dziś

W dobie współczesnej musimy wskazać na to, że wielu z nas w swojej codzienności styka się z owym stresem, jest pod jego wpływem, co bardzo dobrze widać po ich zdrowiu. Niewątpliwie powinniśmy zatem zdać sobie sprawę z tego, że nikt z nas nie jest z żelaza i tym samym każdy z nas ma swoją odrębną odporność na stres, każdy z nas ma swoją odrębną granicę, za którą istnieje ryzyko pewnych powikłań, istnieje pewne ryzyko związane z pewnymi chorobami o charakterze psychosomatycznym, będącymi wynikiem oddziaływania stresu na nasz organizm. Tym samym priorytetem dla nas powinna być właśnie dbałość o unikanie sytuacji stresowych.