Czy zastanawiałaś się kiedyś z jakiego powodu twoja skóra po kąpieli jest szorstka w dotyku i przesuszona? Czy po zastosowaniu licznych żeli i balsamów skóra nie powinna być jedwabiście gładka i delikatna jak płatki róż? Cóż, jak mówi stare, mądre przysłowie, liczy się jakość, a nie ilość. Zamiast wielu różnych balsamów warto postawić na jeden dobrej jakości żel pod prysznic. Jak wybrać ten odpowiedni dla naszej skóry?

Paradoksalnie zbyt częste zażywanie kąpieli zwłaszcza w gorącej wodzie nie sprzyja naszej skórze i wpływa negatywnie na jej kondycję prowadząc m.in. do naruszenia warstwy lipidowej naskórka, przez co staje się on szorstki i przesuszony. Nasza skóra może w ten sposób stać się podatna na liczne alergie czy podrażnienia. Podobne skutki może spowodować niewłaściwie dobrany żel pod prysznic. Trzeba pamiętać, że powinien on być przede wszystkim łagodny. Jak w gąszczu wielu dostępnych na rynku żeli wybrać ten najlepszy?

Marki żelów pod prysznic czy balsamów kuszą nas ładnym opakowaniem i oszałamiającym zapachem. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i dowiedzieć się, jaki jest skład danego produktu.Nie wszystko bowiem jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Najlepszy żel pod prysznic to ten, który oprócz składników typowo myjących zawiera jeszcze substancje łagodzące i odżywcze, jak choćby prowitamina B5, która ma za zadanie dbać o nasz naskórek i jego odpowiednie nawilżenie. Bardzo dobrze jeśli żel zawiera panthenol, dzięki temu mamy gwarancję, że będzie on działał przeciwzapalnie, a nasze ewentualne problemy ze skórą szybko znikną, a skóra naturalnie się zregeneruje. Glycerin zapewnia prawidłowe nawilżenie skóry, a PEG-40 to z kolei składnik niwelujący zanieczyszczenia. Żel pod prysznic, który zawiera powyższe składniki bardzo dobrze sprawdzi się w trudnych, nawet ekstremalnych warunkach i świetnie zadba o każdy rodzaj skóry, nawet ten najbardziej wrażliwy.

Przy wyborze odpowiedniego żelu pod prysznic ważne jest także to, aby dostosować go do typu naszej skóry. Innych produktów powinny używać osoby o skórze tłustej, jeszcze innych ci o skórze wrażliwej czy suchej.

Najmniej problemów z wyborem balsamu będą mieć osoby o tzw. skórze normalnej.  Żel dostosowany do tego typu powinien przede wszystkim wspierać naturalną barierę ochronną skóry. Ważne jest głębokie nawilżenie, ochrona i naturalna równowagia pH. Należy unikać produktów sztucznych, które mogą skórę podrażnić.

Jeśli nasza skóra jest bardzo wrażliwa powinniśmy używać kosmetyków z dodatkowymi składnikami pielęgnacyjnymi, takim jak np. lactoserum – składnik bogaty w proteiny mleka. Produkt nie może zaburzać naturalnej równowagi pH skóry, a jego lekka i chłodząca formuła powinna dawać uczucie łagodzenia. Żele pod prysznic idealne dla skóry wrażliwej mają zazwyczaj w swojej nazwie określenie hypoalergiczny, co świadczy o ich specjalnej formule i neutralnym zapachu. Wszystkie osoby o skórze wrażliwej powinny także pamiętać o tym, aby używać żelu pod prysznic również po kąpieli w basenie, samo spłukanie ciała wodą to zbyt mało, gdyż obecność chloru na naszej skórze może spowodować reakcję alergiczną.

Osoby, które na co dzień zmagają się z bardzo suchą skórą powinny przede wszystkim postawić na nawilżenie, im mniej skomplikowanych składników zawiera żel tym lepiej. Produkt ma przede wszystkim dostarczać skórze odpowiedniego nawodnienia i odżywienia. Pozytywnie na skórę suchą wpłynąć mogą dermo olejki, które mają za zadanie wspierać barierę ochronną skóry. Dla suchej skóry świetnie sprawdzą się delikatne żele micelarne ze składnikami oczyszczającymi, o lekkiej formule bez mydła.

Odpowiednio dobrany żel to jeszcze nie wszystko, aby móc utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji. Ważne jest też np. to jaką gąbką myjemy ciało. Nie powinna ona być zbyt twarda i sztywna, bo może wtedy podrażnić skórę. Nie powinno się jej też zostawiać mokrej na brzegu wanny czy pod prysznicem – jest wtedy bowiem świetnym siedliskiem dla bakterii. Żel pod prysznic lepiej więc nakładać dłońmi. Aby żel pod prysznic mógł dobrze działać to temperatura wody nie może być zbyt wysoka, gorąca woda wysusza i podrażnia niwecząc w jednej chwili pozytywny efekt, jaki uzyskaliśmy pielęgnując nasze ciało odpowiednio dobranym żelem czy balsamem.