Kto z nas nie zna siemienia lnianego? Jest to malutkie nasionko lnu, które zawiera bardzo dużo drogocennych właściwości dla naszego organizmu. Z pewnością jest on nieocenianą pomocą dla osób, które zmagają się z dolegliwościami układu pokarmowego. W Polsce jest on dosyć znany, jednak nie zawsze ludzie go doceniają czy też korzystają z jego cudownych właściwości. Możemy je znaleźć z postaci zarówno ziarenek jak i w formie zmielonej. Jest bardzo tanie. Dostępne zarówno na działach ze zdrową żywnością, jak i aptekach.

Siemię – jakie ma zastosowania?

Przede wszystkim obniża poziom cholesterolu we krwi, a także przyczynia się do uniknięcia powstawania komórek rakotwórczych, szczególnie raka piersi. Len był już uprawiany w starożytnym Egipcie, Babilonie i Chinach około 3 tysiące lat p. n.e. Siemię lniane jest często używane przez osoby prowadzące healthy life style, gdyż zdecydowanie przyczynia się do przyspieszenia trawienia i poprawy metabolizmu, a co za tym idzie szybszej utraty wagi. Już jedna łyżka zawiera duże ilości błonnika!

Zawiera zarówno rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny błonnik. Ten pierwszy przyczynia się do wiązania się treści przewodu pokarmowego, a także spowalnia opróżnianie żołądka. Dzięki takiemu zabiegowi czujemy się zdecydowanie dłużej syci. Drugi natomiast pomaga nam w regularnym wypróżnianiu się, a także pomaga unikać zaparć, o ile pijemy duże ilości wody, w przeciwnym razie zaparcia się nasilają.

Właściwości zdrowotne

Siemię lniane zawiera najwięcej lignanów, a co za tym idzie wpływa pozytywnie na układ krążenia, zmniejsza także ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, miażdżyce, reguluje pracę układu hormonalnegoa także redukuje szansę na zapadnięcie na, np. raka piersi i jajników, ponadto zmniejsza poziom „złego” cholesterolu oraz glukozy we krwi. Zawarte w siemieniu lnianym lignany chronią nas także przed osteoporozą, a także hamują rozwój mikroorganizmów wywołujących choroby. Siemię można dodawać do owsianek, a także pić z ciepłą wodą. Warto więc często sięgać po nie, a przy tym bardzo mocno się nawadniać.