Czasem przychodzi moment, w którym mówimy sobie dość – bo chcemy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia oraz potrzeby i zainwestować we własne zdrowie. Najłatwiej jest to zrobić poprzez właściwą zmianę nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności, nie jest to jednak aż tak proste i oczywiste we wszystkich przypadkach.

Jeśli nie mamy do zrzucenia wiele kilogramów czy chcemy po prostu polepszyć swoje samopoczucie poprzez zwiększenie dawki aktywności, problemu praktycznie nie ma. Pojawia się on wówczas, gdy dotychczasowe przyzwyczajenia wołają o pomstę do nieba, a my czujemy się raczej kiepsko na co dzień. W takim przypadku, zanim zdecydujemy się na zmianę stylu życia, powinniśmy podjąć się kilku odpowiedzialnych działań, m.in. kontaktu z lekarzem, np. w przychodni Centrum Polkard w Olsztynie. To pozwoli nam sprawdzić, w jakim stanie jest nasz organizm.

Najpierw badania

Jeśli niepokoi nas dotychczasowy styl zdrowia i chcemy schudnąć czy po prostu zacząć intensywnie ćwiczyć, to warto na początek udać się na profesjonalne badania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po długim okresie bezruchu organizm może zareagować negatywnie na zwiększoną aktywność czy np. bardzo zmienione jedzenie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które uskarżają się na dodatkowe dolegliwości w jakimkolwiek sensie, zwłaszcza w przypadku kłopotów z układem ruchu, krążenia, oddechowym czy pokarmowym. Również na badania powinny zgłosić się osoby starsze czy z silną nadwagą, a także kobiety, które starają się zajść w ciążę i chcą zmienić styl życia na aktywny. W każdym z tych przypadków kontakt z internistą oraz wykonanie podstawowych badań krwi czy moczu, a także zleconych przez specjalistów badań dodatkowych pozwoli na ocenę, czy coś stoi na przeszkodzie do zupełnej zmiany trybu życia.

Pod okiem specjalisty

Jeśli naszym podstawowym celem jest utrata wagi, to warto przeprowadzić cały proces pod okiem specjalisty, bo – zwłaszcza w przypadku dużej wagi – możemy sprawić sobie sporo kłopotu, źle biorąc się za odchudzanie. W Olsztynie Centrum Polkard oferuje profesjonalne porady dietetyczne, które powinny być częścią procesu zrzucenia wagi. Dodatkowo warto zadbać również o to, aby aktywność fizyczna była przeprowadzona pod okiem profesjonalnego trenera,  na początkowym etapie również z personalną opieką. To sprawi, że nasze efekty ćwiczeń będą na bieżąco obserwowane przez specjalistę, a same ćwiczenia oraz dieta w razie potrzeby zmieniane tak, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty odchudzania bez uszczerbku na zdrowiu.