Ból stawów to jedna z najczęstszych dolegliwości naszych czasów. Szacuje się, że znacznie częściej choroba dotyka kobiety aniżeli mężczyzn.

Skarżą się na niego nie tylko osoby starsze, ale coraz częściej również młodzi ludzie. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby pracujące fizycznie oraz sportowcy. Ich stawy są w szczególności narażone na regularne przeciążenia, co niejednokrotnie powoduje powstawanie urazów. Niezależnie co jest przyczyną bólu stawów, pewne jest to, że przynosi uczucie dyskomfortu i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, mająca na celu zapobieganie bądź zmniejszenie uporczywych dolegliwości bólowych.

Poznaj najczęstsze przyczyny bólu stawów

Przyczyn bólu stawów jest wiele. Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne, a wśród nich takie choroby wrodzone jak dysplazje. Ból stawów jest w dużej mierze spowodowany prowadzeniem niehigienicznego trybu życia, na który składają się uboga w minerały i witaminy dieta oraz niewłaściwa lub zbyt mała aktywność fizyczna. Inne z przyczyn są następstwem przebytych urazów, powstałych w wyniku zwichnięć lub złamań. W wyniku czego następuje tak zwane kościotworzenie w obrębie struktur tkanek miękkich i okołostawowych, które prowadzi do blokady przesuwania mięśni, powodując węższy zakres ruchów. Zmniejszona giętkość stawów może powodować wady kośćca, które przyczyniają się do szybszego zużywania powierzchni stawowych.

Specyficznym rodzajem stawów są stawy maziówkowe, których struktura znacząco różni się od włóknistych i chrząstkowych. Cechuje je bardzo niski współczynnik tarcia, dlatego zawierają one więcej płynu maziówkowego. Gdy jego ilość jest niewystarczająca, ślizganie się powierzchni stawowych jest utrudnione, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ich ruchomości. Wywołuje to silny ból stawowy oraz uczucie sztywności. Jednym z symptomów bólu może być pojawienie się opuchlizny oraz obrzęku, które wskazuje na stan zapalny w stawach.

Rozpocznij walkę z bólem stawów

Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę bólu stawów należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, który oceni stopień zaawansowania dolegliwości oraz wskaże optymalne sposoby leczenia. Najczęściej stosowane w profilaktyce są odpowiednia dieta oraz odpowiednio dopasowana do możliwości organizmu aktywność fizyczna.

Ulgę w bólu stawów przynosi odpowiednia fizykoterapia, która powinna być uzupełniona stosowaniem odpowiednich leków oraz suplementów. Środkami stosowanymi miejscowo są specjalne żele zawierające w swoim składzie substancje łagodzące stany zapalne oraz uśmierzające ból. W przypadku poważniejszych schorzeń często stosowane są zastrzyki z kwasem hialuronowym. Jednym z preparatów, który posiada w składzie ten skutecznie działający związek jest Synocrom – https://www.apteka-melissa.pl/produkt/synocrom-10-mg-1-ampulko-strzykawka-2-ml-wysylka-gratis,1930.html. Hialuronian sodu jest substancją pochłaniającą wstrząsy oraz redukującą ból. Stosowanie tego typu preparatów wymaga jednak konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę oraz rozplanuje leczenie.

Niezależnie od tego jakie są przyczyny bólu stawów należy go zwalczać już w momencie pojawienia się w pierwszych dolegliwości. Bowiem jego konsekwencje mogą być bardzo poważne, wywoływać nie tylko szereg schorzeń, ale również prowadzić do częściowej lub całościowej niepełnosprawności.

Stawy są niezwykle ważnym elementem konstrukcji naszego ciała. Znajdują się między kośćmi i  umożliwiają ich poruszanie. To właśnie dzięki nim chodzimy, machamy ręką, a nawet zginamy małe palce. Trzeba jednak pamiętać, że warto odpowiednio o nie zadbać, aby przez kolejne lata cieszyć się doskonałym samopoczuciem i pełną sprawnością bez bólu i wyrzeczeń. Dlatego nie czekaj i już dziś rozpocznij walkę z ograniczającymi dolegliwościami!