Są w życiu takie etapy, które zwyczajnie musimy przejść. Do jednego z nich zaliczamy trądzik u nastolatków, który pojawia się w większości przypadków w czasie okresu dojrzewania. Zazwyczaj leczy się je specjalnymi kremami, tonikami, czy innymi specyfikami. W przypadku nastolatków problemy z cerą zazwyczaj mijają wraz z upływem okresu dojrzewania.

Dziś jednak i dorośli muszą borykać się trądzikiem. Jak się okazuje, ten bywa dużo trudniejszy do wyleczenia, niż u nastolatków. Przyczyn jego powstawania także może być wiele.

Stres, geny i nieodpowiednia dieta

Dzisiejsze czasy nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, dobrej diecie, a także naszej cerze. Przede wszystkim stres – ten nasila produkcje łoju, szkodliwego dla naszej skóry. Jeśli bierzesz leki antydepresyjne, uspokajające, bądź antykoncepcyjne, to one mogą mieć ogromny wpływ na powstawanie trądziku. Nie trzeba dodawać, że największym wrogiem jest brak snu i nieregularny tryb życia, przez który spożywamy produkty szkodliwe dla naszej cery. Ponadto jeśli masz problemy z trądzikiem nie powinieneś zbyt długo przebywać na słońcu, w pomieszczeniach bakteryjnych (np. szpital), oraz klimatyzowanych. Wręcz zabronione jest palenie papierosów, oraz nadmierne spożywanie alkoholu.

Czynników jak widzimy może być wiele. Twój trądzik może mieć jednak podłoże genetyczne. W związku z tym zanim wybierzesz się do dermatologa, warto podpytać bliskich, czy w rodzinie, któryś z członków nie miał podobnych problemów.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie trądziku u dorosłych zwykle jest dość skomplikowane, a i musi być dostosowane pod indywidualne potrzeby każdego pacjenta. Najczęściej w trudnych przypadkach stosuje się leki zawierające rentinoidy (alternatywa dla witaminy A). Zawsze pomocne są żele łagodzące stany zapalne. Często stosowane są również zabiegi za pomocą lasera, lub specjalnego światła. W szczególnych przypadkach można brać antybiotyki – te jednak musi przepisać dermatolog.

Możesz poradzić sobie w domu

Dzięki nawykom jakie będziesz mieć w ciągu dnia, możesz sprawić, że Twoja cera na tym skorzysta. Przede wszystkim w zależności od problemu – nawilżaj twarz kremami, jeśli masz problem z suchą skórą. Istotne jest również to jakich kosmetyków do makijażu używasz na co dzień. Zbyt duża ilość chemii każdego dnia nie sprzyja zdrowiu naszej skóry. Kiedy już robimy makijaż pamiętajmy, aby odcienie kosmetyków były tak dobrane, by odpowiednio tuszowały niedoskonałości naszej cery.

Od zawsze jednak (nie tylko na problemy z cerą) stosowano maseczki z różnych składników. Jedną z propozycji mieszanka cynamonu z miodem. Ponieważ nasza skóra kocha owoce, jako jeden ze środków używa się pasty ze skórki pomarańczy. Podobne właściwości ma skok z cytryny i woda. Niezastąpionym sposobem są peelingi i wszelkiego rodzaju nawilżacze do skóry. Takie stosuje się rano, albo wieczorem.

W przypadku naszej cery ważny jest wygląd naszych oczu. Te zapuchnięte po całym dniu najlepiej łagodzić na przykład okładami z rumianku.