Pochwa zawiera swoją własną florę bakteryjną, której zadaniem jest ochrona przed infekcjami. Zdarza się jednak, że zostaje ona zaburzona – wtedy warto jak najszybciej przywrócić balans stosując probiotyki.

Błona śluzowa pochwy

Fizjologicznie, błona śluzowa pochwy jest skolonizowana przez bakterie Lactobacillus acidophilus, które produkując kwas mlekowy tworzą kwaśne środowisko pozwalające im się rozwijać. Jest to bardzo korzystne również dla kobiet, ponieważ w pH 3,6–4,5 większość szkodliwych dla nich bakterii ginie. Tak więc kobiety i Lactobacillus acidophilus żyją w symbiozie. Niestety, bywają sytuacje w których ilość tych bakterii jest zbyt mała, by mogły się prawidłowo rozwijać oraz chronić kobiety przed zakażeniami.

Sytuacji takich jest wiele. Najbardziej oczywistą jest stosowanie niektórych antybiotyków, zwłaszcza dopochwowo, choć również innymi drogami. Działając na szkodliwe bakterie, czasem działają również na te, które są nam potrzebne. Innymi sytuacjami są wszelkie zaburzenia hormonalne, powodowane zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych, ciążą i laktacją, niedoczynnością tarczycy, anoreksją czy nawet stresem czy zaburzonym trybem snu. Również pływanie w zbiornikach wodnych, jeziorach czy basenach, może zmienić skład w florze bakteryjnej pochwy. Także wszelkie stany zapalne w obrębie pochwy, w tym również drożdżyca pochwy, mogą zabijać bakterie Lactobacillus.

Kiedy warto sięgnąć po probiotyk

Jeśli znajdziemy się w jednej z powyższych sytuacji, warto od razu sięgnąć po probiotyk, by nie nabawić się poważnych zakażeń czy choćby dyskomfortu, swędzenia i upławów. Probiotyki z bakterią Lactobacillus są dostępne w dwóch formach, doustnej i dopochwowej. Ta druga, mimo, że mniej przyjemna w stosowaniu, działa praktycznie od razu po zastosowaniu, co jest jej zdecydowanym atutem. Więcej na temat probiotyków można znaleźć na stronie lactovaginal.pl.

Bardzo ważną sprawą jest również prawidłowe przechowywanie preparatów probiotycznych z bakteriami Lactobacillus acidophilus, ponieważ bakterie te w temperaturze pokojowej mogą przeżyć maksymalnie 4 tygodnie. Tak więc jeśli kupimy taki preparat na zapas, lub nie zużyjemy całego opakowania, warto jest trzymać go w lodówce, gdyż w niższych temperaturach bakterie te przeżywają znacznie dłużej.

Utrzymanie właściwej flory bakteryjnej pochwy jest bardzo ważne dla zdrowia i komfortu miejsc intymnych. Warto wypróbować stosowanie kuracji probiotykowej.