Pieluszkowe zapalnie skóry jest jedna najczęściej występujących zmian skórnych wieku niemowlęcego. Może pojawiać się w całym tym okresie, jednak statystyki pokazują, że dolegliwość ta występuje najczęściej między 7 a 12 miesiącem życia dziecka.

Pieluszkowe zapalnie skóry – co to takiego?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest to stan zapalny skóry, który pojawia się w miejscu przylegania pieluszki do pupy dziecka. Dolegliwość ta może występować wielokrotnie podczas całego okresu, w którym dziecko nosi pieluchy – nie tylko u niemowląt, ale również u dzieci w dwóch pierwszych latach życia. Skóra niemowląt i małych dzieci jest bardzo delikatna, ponieważ jest znacznie cieńsza niż skóra dorosłych. Dlatego tez skóra maluszków jest jeszcze mało uodporniona na działanie różnego typu czynników drażniących.

Przyczyny

Najczęściej pieluszkowe zapalnie skóry pojawia się w przypadku zbyt rzadkiego zmieniania pieluch oraz rzadkiego mycia pupy dziecka. Wówczas, w miejscach gdzie skóra niemowlęcia przez dłuższy czas styka się z moczem i kałem mogą występować podrażnienia. Bezpośrednią przyczyną ich pojawienia się są substancje, które powstają podczas rozkładu moczu i kału przez bakterie – głównie amoniak. Kolejną przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry może być również zbyt intensywne pocieranie i wycieranie okolic pupy dziecka zamiast delikatnego osuszania delikatnym ręcznikiem. Znaczenie ma również materiał, z jakiego wykonane są pieluszki. Jeżeli jest on niewłaściwy może on ograniczać cyrkulacje powietrza, a wewnątrz pieluchy może tworzyć się ciepłe i wilgotne środowisko, które jest idealne do rozwoju grzybów i bakterii.

Pieluszkowe zapalenie skóry może być również reakcją alergiczną na preparaty do pielęgnacji skóry bądź alergeny znajdujące się w pieluszkach. W tym przypadku schorzenie to nazywane jest alergicznym wypryskiem pieluszkowym.

Także pewne jednostki chorobowe oraz inne dolegliwości mogą przyczyniać się do rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry u dzieci. Warto tu wymienić powtarzające się biegunki, infekcje bakteryjne i grzybicze skóry, infekcje układu moczowego.

Pielęgnacja i leczenie

Pieluszkowe zapalnie skóry o łagodnych objawach wymaga przede wszystkim przestrzegania higieny i intensywnej pielęgnacji. Konieczne jest mycie wodą z mydłem, przemywanie przegotowaną wodą i dokładne osuszania bez pocierania. Ponadto niezmiernie ważne jest nakładanie kremów łagodzących o działaniu antybakteryjnym i pomagających w regeneracji zmian skórnych. Szczególnie polecane są preparaty z lanoliną, które tworzą na skórze dziecka warstwę ochronną, ale równocześnie pozwalają jej oddychać. Kremy i maści nie mogą zawierać konserwantów, barwników czy innych potencjalnie szkodliwych substancji, które mogą powodować większe zmiany skórne i alergie. Preparaty powinny mieć również działanie antybakteryjne, aby zapobiegać rozwojowi infekcji i stanów zapalnych w miejscach powstawania pieluszkowego zapalenia skóry. Niejednokrotnie konieczna będzie zmiana pieluszek oraz kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka na bardziej delikatne bądź o innym składzie.

Bardziej nasilone zmiany powinny być konsultowane z lekarzem, którzy z pewnością przepisze odpowiednie maści, a w przypadku silnych zmian skórnych kremy z antybiotykami.

Pieluszkowe zapalanie skóry jest chorobą występującą u niemowląt i małych dzieci. Pojawia się ona bez względu na rodzaj stosowanej pieluszki i może mieć kilka wspominanych przyczyn. W przypadku tego schorzenia konieczna jest regularna pielęgnacja kosmetykami i lekami, które złagodzą dyskomfort i pomogą w regeneracji skóry.