Pieczenie oraz swędzenie sromu to bardzo często spotykana dolegliwość kobieca. Różne są przyczyny powstawania świądu intymnych okolic. Niekoniecznie musi to mieć charakter chorobowy. Choć nawet jeśli charakter swędzenia nie jest chorobowy, to aby uśmierzyć niekiedy ból i swędzenie powinniśmy użyć preparatów przeznaczonych na takie dolegliwości.

Alergia a zdrowie intymne

Nie każdy wie, ale jedną z najbardziej powszechnym jest alergia na proszek, w którym pierzemy ciuchy bądź różne substancje, które są używane w kosmetykach. Podrażniają one wrażliwe, a także podatne sromowe wargi na działanie chemicznych środków. Pieczenie i swędzenie sromu nie koniecznie wskazywać musi na choroby kobiece. Jedną z przyczyn może być na przykład noszenie bielizny nieprzewiewnej bądź używanie żelu pod prysznic, który podrażnia skórę miejsc intymnych, która jest delikatna. Natomiast jeżeli pojawiają się dodatkowo upławy, które mają nieprzyjemny zapach oprócz świądu sromowych warg, możliwa jest infekcja bakteryjna, grzybicza, a nawet rak sromu. Jak z pewnością każdy wie, srom jest to narząd kobiety płciowy zewnętrzny. Zalicza się do niego przedsionek pochwy, sromowe wargi mniejsze i większe, wzgórek łonowy oraz łechtaczka. Narządy te są podatne i bardzo wrażliwe na działania chemicznych substancji, które są zawarte w różnych detergentach (w których pierzemy bieliznę) czy kosmetykach.

Dlatego też w większości przypadków kobiety skarżą się jedynie na swędzenie sromu, bez dodatkowych dolegliwości towarzyszących. Swędzenie mogą powodować podpaski, na które możemy mieć uczulenie, depilacja miejsc intymnych czy też noszenie bielizny nieprzewiewnej.