Baobab w naturalnych warunkach rośnie na terenie Afryki, dlatego rdzenni mieszkańcy tego kontynentu już od wieków znają jego właściwości i stosują go w celach leczniczych. Cechuje się on licznymi właściwościami antyoksydacyjnymi, antybakteryjnymi, a także przeciwzapalnymi. Jego właściwości potwierdza również nowoczesna medycyna.

Wartości odżywcze baobabu

Baobab jest ogromnym drzewem, które rośnie na sawannie w środkowej Afryce. W swej wysokości osiąga nawet 25 metrów, zaś pień może mieć 10 metrów szerokości. To drzewo długowieczne, które może liczyć sobie nawet 2000 lat, dlatego też często określane jest pojęciem „drzewo życia” w celach leczniczych wykorzystuje się jego wszystkie elementy: nasiona, korę, a także owoce.

Charakterystyczną właściwością dla owoców baobabu jest to, że dostarczają znacznej ilości węglowodanów, a w tym samym czasie nie zawierają prawie wcale wody i tłuszczu. Dodatkowo baobab zawiera również ogromne ilości:

  • tiaminy,
  • witaminy C w bardzo wysokim stężeniu

baobab jest bardzo wartościowy dla wszystkich osób, które w swojej diecie nie pożywają przetworów z mleka i nabiału. Związki polifenolowe zawarte w owocach mają ogromną ilość przeciwutleniaczy, zaś naturalne cukry występują w granicach 36% stąd też słodki i wyśmienity smak baobabu.

Właściwości lecznicze baobabu

Jedną z najważniejszych właściwości leczniczych baobabu jest aktywność antyoksydacyjna. Zawiera on w swoim składzie znaczne ilości witaminy C dlatego też wyróżnia się wysokim potencjałem przeciwutleniającym. Dzięki temu baobab zmniejsza ryzyko uszkodzeń struktur komórkowych i DNA i zapobiega chorobom, nawet groźnym nowotworom.

Baobab to także właściwości przeciwzapalne, ponieważ wynika to z obecności steroli, saponin i triterpenów. Ma również działanie przeciwgorączkowe, dlatego od wieków używany jest do obniżania gorączki w malarii u mieszkańców Afryki, Indii i Sri Lanki. Owe działanie potwierdziły liczne badania prowadzone przez współczesną medycynę.