Kwitnie na fioletowo i wygląda jak oset, jednakże oprócz względów wizualnych, obu roślin nie łączy zupełnie nic. Ostropest plamisty, bo o nim mowa, uchodzi za jeden z największych fenomenów natury. Posiada wiele właściwości zdrowotnych i wciąż zachwyca ludzi, którzy dotąd uważali go jedynie za chwast.

Ostropest plamisty leczniczą rośliną już od 2 tys. lat

Zioło, jakim jest ostropest plamisty uchodzi za roślinę leczniczą już od ponad dwóch tysięcy lat. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i stosowany jest w celach leczniczych na bardzo szeroką skalę. Działanie lecznicze mają owoce, a przede wszystkim odmiana Fructus Silybi mariani.

Ostropest plamisty na wątrobę

Ostropest plamisty zawiera w swoim składzie substancję zwaną sylimaryną. Zaliczana jest ona do flawonoidów. To właśnie ona stosowana jest na wszelkie schorzenia wątroby. Wykazuje działanie oczyszczające z toksyn oraz złogów, odtruwające a także ochronne.

Współcześnie preparaty zawierające sylimarynę są stosowane:

  • W czasie chorób wątroby wywołanych alkoholizmem
  • Marskości wątroby
  • W leczeniu wirusowego zapalenia wątroby A, B i C
  • Łagodzeniu skutków ubocznych farmacji między innymi przy chorobach nowotworowych

Ostropest plamisty a mózg

Ostropest plamisty znakomicie wpływa również na mózg oraz jego pracę. Zmniejsza i minimalizuje negatywny wpływ wolnych rodników na komórki mózgowe, a także zmniejsza ich degenerację. Jest więc idealny, kiedy masz problemy z :

  • Nauką
  • Pracą
  • Koncentracją

 Ostropest plamisty a nowotwory

Okazuje się również, że ostropest plamisty ma również bardzo silne właściwości antynowotworowe. Dzieje się tak dlatego, że pomaga zachować proporcję w wytwarzaniu nowych komórek, a umieraniu starych. Ma również właściwości przeciwzapalne, dlatego potrafi nie tylko zabezpieczyć tkanki przed nowotworem, ale także spowalnia jego wzrost i sprawia, że zmniejszają się guzy.

Ostropest plamisty a cukrzyca

Sylimaryna obecna w ostropeście plamistym pomocna jest również w walce z cukrzycą typu II. Jeżeli przyjmujemy go systematycznie i regularnie poziom glukozy we krwi się zmniejsza, a także zostaje zredukowany cholesterol.

Ostropest plamisty a uroda

Trudno zaprzeczyć, że ostropest plamisty pozytywnie oddziałuje na naszą urodę, ponieważ zawiera ogromną ilość witaminy E, zaś ona ma działanie przeciw-utleniające. Spożywanie go jest więc idealną metodą, aby zachować młodość, pomimo upływu lat.

Obecnie w produkcji kosmetyków stosuje się olej z ostropestu, który zmniejsza zaczerwienienie skóry, rozjaśniają ją a także działa przeciwgrzybicznie.