Olej z orzecha włoskiego jest otrzymywany przez tłoczenie na zimno obłuszczających się jąder orzecha. Olej ten cechuje się charakterystycznym orzechowym smakiem. Dodatkowo ma w sobie nutkę karmelu. Zawiera w swoim składzie bardzo dużą ilość kwasów tłuszczowych dlatego zaliczany jest do grupy olejów bogatych w kwasy nienasycone.

Jakie działanie ma olej z orzecha włoskiego dla naszego organizmu?

Pomimo faktu, że nasz organizm ma mechanizmy, które mogą samoistnie zwalczać i redukować uszkodzenia, jakie wywołują wolne rodniki, to jednak spożywanie wysoko przetworzonej żywności jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Istnieją substancje, które mają wpływ na szkodliwą działalność wolnych rodników, a do tych substancji należy właśnie witamina E, oraz związki fenolowe, które mają możliwość zwalczania nadmiernego rozprzestrzeniania się wolnych rodników w organizmie. Tak samo olej z orzecha włoskiego tak samo ma zdolność do likwidowania wolnych rodników, co potwierdziły badania laboratoryjne.

Pozytywne działanie tłuszczów

W oleju z orzecha włoskiego znajduje się również bardzo dużo kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 i n-3. Poprawiają one pracę układu krążenia, serca i mięśni sercowych, walczą z miażdżycą, alergią, atopowym zapaleniem skóry, otyłością, cukrzycą oraz chorobami immunologicznymi. Dodatkowo pomagają zwalczać astmę oskrzelową, oraz choroby nerek. Aby zapewnić sobie jego idealne działanie warto spożywać go trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.