W dobie współczesnej mamy szeroki dostęp do różnego rodzaju owoców, a więc tym samym nie kupujemy tylko tych krajowych, ale także bardzo różne owoce egzotyczne. Jednym z nich jest awokado. Nie każdy o tym wie, ale ów owoc jest dla nas bardzo korzystny nie tylko w postaci surowej, ale jak najbardziej również będziemy wskazywać na olej z awokado, tłoczony z miąższu owocu.

Składniki odżywcze

Olej z awokado ma przede wszystkim bardzo dużą ilość składników odżywczych, składników mineralnych. Ponadto w oleju tym mamy obecnych dosyć sporo jednonienasyconych oraz wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Bardzo pozytywnie oddziałuje na cały nasz organizm, dodaje nam zdrowia, energii i możemy cieszyć się lepszym samopoczuciem. Co zapewnia nam olej:

  • wzmocnienie odporności ogólnej ludzkiego organizmu, a to wszystko dzięki temu, iż w oleju z awokado mamy obecną dosyć sporą ilość witaminy D oraz skwalenu,
  • poprawa funkcjonowania układu sercowo- naczyniowego,
  • obniżenie poziomu cholesterolu LDL, czyli tak zwanego złego cholesterolu,
  • dzięki zwiększonej ilości potasu można mówić o korzystnym wpływie oleju z awokado na przekaźnictwo międzykomórkowe,
  • biotyna oraz krzem to jednocześnie też bardzo dobra kondycja włosów, to mocne i lśniące włosy każdego dnia,
  • witaminy z grupy B zawarte w tym oleju mają zbawienny wpływ na ludzki układ nerwowy i znacząco poprawiają jego działanie,
  • jak najbardziej należy wskazać na wpływ oleju z awokado na wygląd skóry, na jej zwiększoną jędrność, na jej zwiększoną elastyczność, wygładzenie, nawilżenie, na szybszą regenerację zniszczonych komórek skórnych, na regenerację skóry poddawanej bardzo wielu różnym negatywnym czynnikom jak zła dieta, kosmetyki czy też zanieczyszczone powietrze.

Jak więc widać, mamy do czynienia z bardzo wieloma różnymi prozdrowotnymi działaniami tego produktu, co może nas skłonić do tego, aby spróbować go włączyć w naszą codzienność, w naszą codzienną dietę. Olej z awokado może być w kuchni wykorzystany na bardzo wiele różnych sposobów, aczkolwiek musimy jasno zaznaczyć, iż nie nadaje się on do obróbki termicznej, gdyż w jej wyniku traci on swoje pozytywne właściwości dla zdrowia.

Olej i jego korzyści

Olej z awokado jest powszechnie dostępny w naszych sklepach, jest produktem, na który mamy dosyć spore zapotrzebowanie, ale to coś oczywistego z uwagi na fakt, iż olej ten ma bardzo wiele pozytywnego do zaproponowania, ma bardzo wiele korzystnego oddziaływania na ludzki organizm. Warto zatem wprowadzić go do swojej kuchni zamiast innych rodzajów olejów, które są znacznie mniej dla nas wartościowe. Można go używać do sałatek jako dressing, jak również w wielu innych potrawach. Oczywiście jak najbardziej polecamy spożywanie samego awokado jako owocu, który także ma nam i naszemu zdrowiu bardzo wiele pozytywnego do zaoferowania. Tym samym awokado może być wykorzystywane na bardzo wiele różnych sposobów. Na pewno będzie nie tylko zdrowe, ale będzie pysznie smakować.