Przekwitanie to szczególny czas w życiu każdej kobiety.

Menopauza nierozerwalnie wiąże się ze starzeniem się kobiecego organizmu. Średnio rozpoczyna się w 51. roku życia kobiety, a ostatnia menstruacja występuje między 45. a 55. rokiem życia. W przypadku późnego klimakterium miesiączka po raz ostatni pojawia się pomiędzy 55. a 60. rokiem życia kobiety, natomiast w przypadku wczesnego pokwitania – pomiędzy 40. a 45. Można mówić również o menopauzie przedwczesnej – kiedy miesiączkowanie ustaje zanim kobieta skończy 40 lat – ta jednak towarzyszy zazwyczaj poważnym chorobom.

Przyczyny menopauzy

To właśnie wiek jest naturalną (fizjologiczną) przyczyną menopauzy. Ze względu na starzenie się organizmu dochodzi do końcowej atrezji większości komórek jajowych w jajnikach. Prowadzi to do wzrostu stężenia hormonów FSH i LH, przy jednoczesnym spadku poziomu estrogenu – kobiecego hormonu, wcześniej odpowiadającego za dojrzewanie i rozpoczęcie miesiączkowania, a w okresie menopauzalnym: za negatywne objawy klimakterium.

Objawy menopauzy

Objawy klimakterium podzielić można na naczynioruchowe, psychiczne oraz objawy ze strony narządów płciowych, ze strony tkanki łącznej, ze strony skóry, tkanki miękkiej i seksualne. Do przejawów naczynioruchowych należą przede wszystkim uderzenia gorąca, bóle głowy i poty nocne. W grupie oznak psychicznych znajdują się m.in.: uczucie zmęczenia, drażliwość i zaburzenia koncentracji, osłabienie pamięci, zaburzenia rytmu snu, huśtawki nastrojów, depresja. Te oznaki uznawane są za najbardziej charakterystyczne (i dokuczliwe) dla okresu okołomenopauzalnego.

Klimakterium nie bez wpływu pozostaje również na tkankę łączną – zwiększa się aktywność gruczołów łojowych i potowych, występuje bolesność stawów i kości, dochodzi do utraty masy kostnej, która skutkować może osteoporozą, powszechne są bóle krzyża. Ze strony skóry i tkanki miękkiej występuje zanik gruczołu piersiowego, cienkość skóry, zmniejszenie jej elastyczności oraz pojawia się uczucie mrowienia.

Ponadto menopauza zaburza sferę intymną życia kobiety. Pojawiają się problemy z osiągnięciem orgazmu, a także dyspareunia, czyli odczuwanie bólu w trakcie stosunku. Dolegliwości występują także ze strony narządów płciowych – to przede wszystkim suchość pochwy, zanikowe zapalenia pochwy, nawracające zapalenia dróg moczowych, zaburzenia statyki narządów płciowych i nietrzymanie moczu, świąd, krwawienia i wodnista wydzielina.

Łagodzenie objawów

Skutki menopauzy coraz częściej minimalizowane są przez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek estrogenu lub estrogenu i progestagenu, dzięki czemu ich poziom w organizmie jest uzupełniany, a stan zdrowia i samopoczucia się poprawia. Warto pamiętać także o leczeniu doraźnym – np. HydroVag (www.hydrovag.pl) nawilży i zregeneruje śluzówkę pochwy, przywróci fizjologiczne pH i złagodzi uczucie dyskomfortu intymnego.