Większości z nas lewatywa nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Intuicja w tym przypadku dobrze nam podpowiada. Niektórzy spotkali się z lewatywą podczas przygotowań do różnych zabiegów lub w przypadku uporczywych, długo się utrzymujących zaparć. Głównym celem lewatywy jest oczyszczenie jelita grubego z zalegających tam cząstek pokarmu.

Na czym polega lewatywa?

Polega na wprowadzeniu do odbytu odpowiedniej ilości wody celem wypłukania produktów przemiany materii, których pragniemy się pozbyć. Efekty są niemal natychmiastowe, dlatego należy zabieg ten przeprowadzać w toalecie. Lewatywa cieszy się rosnącą popularnością wśród osób walczących z dodatkowymi kilogramami. Faktem jest, że można w ten sposób zgubić kilka kilogramów, jednak warto zastanowić się, czy jest to odpowiedni sposób. Po pierwsze zabieg ten może i nie jest bolesny, ale zdecydowanie nie należy do przyjemnych. Po drugie można w ten sposób sobie poważnie zaszkodzić, gdyż może dojść do tak zwanego rozleniwienia jelita. Oznacza to, że bez stymulacji zewnętrznej, jelita nie będą podejmowały pracy, a tym samym nie będą spełniały swoich podstawowych funkcji. Sytuacja taka wymaga interwencji lekarskiej, który pokieruje nas jak naprawić funkcjonalność jelit.

Lewatywa a odchudzanie

W odniesieniu do odchudzania, zdana na ten temat są podzielone. O ile nikt nie wątpi w oczyszczające działanie lewatywy, o tyle przyspieszenie metabolizmu i spadek wagi są już dyskusyjne. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż każdy organizm jest inny i inaczej zareaguje na takie zabiegi. Ważne jest natomiast, aby nie stosować tego procederu przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem i odpowiednich badań, gdyż takie lewatywy mogą powodować odwodnienie i zaburzenie gospodarki elektrolitowej organizmu. Z lewatywy powinny zrezygnować osoby cierpiące na dolegliwości związane z jelitami. Warto również pamiętać, że lewatywa zastosowana z myślą o utracie nadprogramowych kilogramów nie zastąpi systematycznych ćwiczeń i zdrowo zbilansowanej diety. Podobne w działaniu są również produkty spożywcze bogate w błonnik.