Niepokalanek mnisi znany jest przede wszystkim w wykorzystaniu w terapii PMS a także w regulacji cyklu miesiączkowego. Doskonale wspomaga laktację, a także łagodzi objawy menopauzy. Jakie jeszcze ma zastosowanie w naturalnej medycynie?

Niepokalanek, zioło typowo dla kobiet

Niepokalanek mnisi to zioło, które docenić powinny przede wszystkim kobiety. Owoce jego przypominają pieprz zaś obecnie bardzo często są stosowane jako skuteczny lek stabilizujący poziom hormonów. Najczęściej wykorzystywany jest w zaburzeniach hormonalnych, miesiączkowych, czy też radzenia sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, kiedy to pojawia się zmienności nastroju, bóle głowy, drażliwość i obrzęki. Zioło cechuje się również działaniem napotnym przeciwgorączkowym, odkażającym, a także moczopędnym i uspokajającym.

Niepokalanek zapracował sobie na przydomek „mnisi” ponieważ już wiele lat wstecz wykorzystywany był przez zakonników w klasztorach i sporządzano z niego wiele zdrowotnych mikstur.

PMS zwalczone dzięki niepokalankowi

kamagra sklepPMS to zespół napięcia przedmiesiączkowego, który dotyka bardzo wielkiej ilości kobiet i związany jest z prawdziwą batalią hormonów w organizmie. Poziom estrogenów w pierwszym cyklu miesiączki rośnie, zaś w drugiej podwyższa się poziom progesteronu. W takim przypadku bardzo często dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej i przykrych dolegliwości. Wiele kobiet boryka się więc z zaburzeniami emocjonalnymi, bólem głowy czy też drażliwością piersi.

Badania naukowe udowodniły, że niepokalanek, powoduje normalizację stężenia progesteronu, co sprawia, że objawy nie są w tak dużym stopniu uciążliwe dla kobiet. Dodatkowo zioło to bardzo korzystnie wpływa na nastrój, zmniejsza drażliwość, a także sprawia, że ustępują bóle.

Czy niepokalanek może nieść skutki uboczne?

Niepokalanek jest ziołem, dlatego jest stosunkowo bezpieczny dla całego naszego organizmu. Niestety jednak źle stosowany czy nieodpowiednio dawkowany może spowodować niewielkie skutki uboczne dla naszego organizmu. Najczęściej mogą pojawić się nudności, zaś dodatkowe doustne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych może wzmagać działanie zioła.

Przeciwwskazanie do stosowania niepokalanka

Niepokalanka nie powinno stosować się w czasie ciąży, albowiem brak jest badań, które jednoznacznie potwierdzałaby jego bezpieczeństwo w tym okresie czasu. W innych przypadkach nie znane są przeciwwskazania, które sprawiałyby, że nie można po niego sięgnąć w chwili, kiedy borykamy się z typowo kobiecymi objawami i schorzeniami.