Kleszcze to groźne pajęczaki przenoszące szereg różnych chorób. Budzą się do życia wczesną wiosną i zapadają w sen dopiero w listopadzie. W tym okresie są bardzo aktywne i poszukują żywiciela. Niewielkie rozmiary oraz bezbolesne ukąszenie sprawiają, ze czasem trudno zdać nam sobie sprawę z ich obecnością. Tymczasem mogą przenosić bardzo groźne choroby, jak: kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, bartonellozę, anaplazmozę, czy też babeszjozę.

Wzrasta ilość kleszczy

Szacunki doskonale pokazują, że wciąż wzrasta ilość kleszczy. Dzieje się tak ze względu na zmiany klimatyczne, albowiem wciąż się ociepla. Tym samym kleszcze możemy spotkać nie tylko w lasach i na łąkach ale również obecne są w mieście, a nawet w naszych ludzkich mieszkaniach.

W jaki sposób uniknąć ukąszenia kleszcza?

Jeżeli jesteśmy na spacerze warto zawsze pamiętać o nakryciu głowy, a także części ciała, które są odsłonięte. Omijajmy wysokie krzaki, trawy i drzewa. Kleszcze reagują na ciepło a także na zapach ludzkiego potu. Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy swoje ciało i weźmy prysznic. Należy zaznaczyć, że kleszcze wybierają na ciele miejsca szczególnie delikatne. Może to być:

  • Pępek
  • Zgięcia kolan
  • Pachy
  • Uszy

Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszczy na pewno warto zastosować specjalistyczny olejek, który odstrasza zarówno je, jak i komary. W tym celu warto wyposażyć się w oliwkę, zaś do niej dodać 5 kropli olejków mięty pieprzowej i cytronellowego z 50 mililitrami oleju roślinnego. Olej może być sporządzony z nasion winogron lub słodkich migdałów. Przed spacerem warto posmarować widoczne ciało takim olejkiem, ale również działa on kiedy zostaniemy już ugryzieni.

Także preparaty dostępne na rynku chronią nas przed ukąszeniami. Musimy jednak wiedzieć, że nigdy nie mamy sto procent pewności, że kleszcz nas nie zaatakuje, dlatego bądźmy ostrożni i dokładnie oglądajmy swoje ciało.