Niestety brak nam zaufania do wody, która płynie z rurociągu i nie są to bezpodstawne przepuszczenia. Tym samym wydajemy ogromną ilość pieniędzy na wody butelkowe, a prawda jest taka, że wodę z kranu możemy pić, jednakże odpowiednio ją przygotowując.

Dlaczego nieufnie podchodzimy do wody z kranu?

Już w latach 70-tych ubiegłego wieku zrodziła się ludzka nieufność do wody z kraju. Jakoś stała się najważniejsza, pomimo, że kranówka nie stanowiła żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia człowieka. Obecnie woda z kranu uchodzi za stosunkowo wysokiej jakości, a czasem jest określana jako lepsza niż butelkowa. Ludzka nieufność jednak pozostała.

Restrykcyjne normy unijne

Okazuje się, że niemalże bez żadnych obaw, możemy spożywać wodę z kranu. Jest tak dlatego, że podlega ona normom unijnym, które to są bardzo wymagające pod względem jej jakości. Zostały one opracowane przez Światową Organizację Zdrowia, dlatego woda jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Warto wspomnieć również o częstych kontrolach wody z kranu, która to płynie do naszych mieszkań miejscowymi wodociągami. Obecnie w dużych miastach jest ona często badana, na każdym etapie jej uzdatniania, a tym samym przystosowania do picie. Pomimo, że w mniejszych miejscowościach kontrola wody jest rzadsza, to jednak musi ona spełnić te same normy, co woda pitna w dużych miastach.

Nowoczesne sposoby uzdatniania wody

Wodociągi, jeśli to tylko możliwe pobierają wody głębinowe, które to należą niemalże do idealnie czystych. Nie wymagają one niemal wcale uzdatniania, a jeśli trzeba to zrobić wówczas proces ten polega na napowietrzaniu i filtracji w celu usunięcia nadmiaru manganu i żelaza. Dodatkowo na terenie Polski często stosowane są ujęcia infiltracyjne. Co więcej udoskonalono również metodę oczyszczania wody pitnej, zaś cały proces jest tak skonstruowany, że spełnia wszystkie wymagające normy unijne.

Jak możesz zadbać o jakość wody?

Jeżeli posiadasz własne źródło wody, między innymi studnię, czy też odwiert, zanim zaczniesz spożywać z niej wodę, oddaj ja do badania. Warto sprawdzić jej skład chemiczny, ponieważ może być zanieczyszczona. Warto sprawdzić skład chemiczny wody, a także czy nie jest ona zanieczyszczona pestycydami. Próbkę wystarczy oddać do sanepidu bądź lokalnego laboratorium. Jeśli woda z twojego ujęcia jest dobra, zdatna do spożycia, z całą pewnością warto ją pić, ponieważ jest zdrowa dla organizmu. To samo dotyczy wody z kranu, która musi spełniać normy unijne.