Chyba wszyscy się zgadzają, ze witaminy w naszym organizmie odgrywają bardzo ważną rolę. Są one wręcz niezbędne do prawidłowego jego funkcjonowania. Niestety nasz organizm nie produkuje witamin, dlatego trzeba je wprowadzić z zewnątrz. Do niedawna największym źródłem witamin w organizmie człowieka było pożywienie, jednak od pewnego czasu witaminy wprowadza się za pomocą różnego rodzaju suplementów diety oraz preparatów dietetycznych. Pod względem chemicznym, witaminy to związki, które nie wchodzą w skład budulca organizmu, nie są również paliwem. Dzięki jednak witaminom organizm może normalnie funkcjonować. Nawet najmniejsza ilość witamin wpływają na procesy metaboliczne, które zachodzą w komórkach ludzkich. Nie ma jednakowego mechanizmu działania witamin.

Prawidłowa praca organizmu

Co ciekawe, nawet najmniejsze stężenie witamin w ludzkim ciele może pobudzić komórki do prawidłowego działania. Niedobór witamin w organizmie może spowodować awitaminozę. Jednak trzeba szczerze powiedzieć, że szkodliwym może być również nadmiar witamin wprowadzonych do organizmu. Prze witaminizowanie może spowodować różne dolegliwości, nadmiar witaminy C może na przykład spowodować odkładanie się kamieni w nerkach. Nie warto, więc przesadzać z suplementami diety, a po prostu dobrze się odżywiać. Dla miłośników suplementów diety jest smutna wiadomość. Dostarczone w ten sposób witaminy są najczęściej w większości wydalane. Na temat witamin i ich źródeł powstaje wiele mitów.

Rola witaminy C

Większość uważa, że najwięcej witaminy C znajduje się w cytrynach, jest to nieprawda. Więcej tej witaminy znajduje się na przykład w kiszonej kapuście, w natce pietruszki, czy czerwonej papryce. Wielu również sądzi, że gotowanie warzyw i owoców pozbawia je całkowicie witamin. Nie jest to do końca prawdą, choć trzeba powiedzieć, ze obróbka cieplna pozbawia żywność części witamin. Warto, więc spożywać warzywa i owoce na surowo. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie wszystkie produkty spożywcze mają wiele witamin. Ciekawostką może być to, że popularne jabłko należy do owoców, które zawierają najmniej tych pożytecznych związków chemicznych.