Makijaż to ważny element i zarazem istotne dopełnienie stylizacji. Istotną rolę w make-upie odgrywa malowanie oczu. Od tego jak wykonany będzie makijaż oczu, w dużej mierze może zależeć odbiór całej stylizacji. Kwestia gustów i dopasowania to jedna sprawa. Jak jednak wygląda to ze strony technicznej? Jakie są etapy składające się na makijaż oczu?

Make-up oka, czyli cienie, kredki i tusz

Malowanie powiek wydaje się nie należeć do równie łatwych czynności, jak na przykład pudrowanie policzków, czy pociągnięcie szminką po wargach ust. Wymaga nieco wprawy i czasu, dlatego często makijaż oczu ogranicza się do maskary i eyelinera. Ilość kosmetyków i ich rodzajów, które można wykorzystać do malowania oczu, może zniechęcać. Warto jednak popracować nad różnymi technikami, które znacznie urozmaicą paletę stylizacji.

Ważny jest dobór makijażu – każda z pań ma inne, a także inaczej rozstawione oczy. Nie do każdych będzie pasował każdy styl make-upu, w związku z tym istotne jest określenie, jaki będzie najodpowiedniejszy. Źle dobrany makijaż oczu będzie sprawiał wrażenie niepasującego, przesadzonego bądź niedokończonego.

W pierwszej kolejności warto położyć bazę, czyli bezbarwny preparat. Jego zadaniem będzie wygładzenie powieki i utrwalenie cieni. Następnie należy zadbać o to, żeby oko sprawiało wrażenie wystarczająco dużego. Jako takie jest odbierane bardziej pozytywnie. Jest to istotne zwłaszcza dla posiadaczek małych oczu. Panie z dużymi oczami mogą postawić na makijaż typu smoky eyes, który ma z kolei za zadanie nieco je pomniejszyć. Żeby osiągnąć odpowiedni efekt powinno się, przy użyciu cienia, rozjaśnić łuk brwiowy oraz powiekę. Zabieg ten pomoże także optycznie unieść brwi.

Z zasady należy nakładać najpierw jaśniejsze, a potem ciemniejsze cienie. Jasne na powierzchni powieki i w wewnętrznym kąciku, a ciemne po przeciwległej stronie. W zależności od spodziewanego rezultatu, cienie można blendować ze sobą na powierzchni powieki na różne sposoby.

Kolejnym krokiem jest obrysowanie oczu kredką bądź eyelinerem. Tu wszystko zależy od oczekiwanego rezultatu – w zależności od niego, można na przykład obrysować całe oczy, bądź tylko ich część. Można także wyraźniej zaakcentować niektóre miejsca. Kredkę powinno nakładać się krótkimi ruchami, w miarę możliwości jak najbliżej rzęs.

Ostatni etap, składający się na makijaż oczu, to nałożenie tuszu. Przy pomocy szczoteczki do maskary, należy czesać rzęsy od nasady w kierunku ich końca. Warto zadbać o to, żeby rzęsy były rozczesane, a każda z nich porządnie wytuszowana. W tym celu można wykonywać szczoteczką nieco zygzakowate ruchy.

Makijaż oczu nie jest tak strasznie pracochłonny, jak może się wydawać. Im więcej ćwiczeń, tym mniej czasu i pracy będzie on wymagał, a stanie się czystą przyjemnością. Warto poświęcić trochę czasu na jego praktykę, by już wkrótce zaskakiwać znajomych nowymi stylizacjami, a samej cieszyć się z fantastycznych rezultatów.