Każdy z Nas ma dostęp do lipy. Ot drzewo jakich wiele. Jak wygląda lipa? Posiada gruby pień, jest drzewem okazałym, wysokim, drobnolistnym. Często sadzona w parkach, przy drogach. Z ich kwiatów pszczoły wytwarzają znany i lubiany miód lipowy. Jej drewno jest podatne na obróbki. Tymczasem ma ona wielorakie zastosowanie w lecznictwie i medycynie naturalnej. Jest bogata w wiele witamin i minerałów. Ma kojący wpływ na problemy z pęcherzem, ponieważ działa moczopędnie. Jednak najczęściej wykorzystywana jest, jako domowy sposób na przeziębienie. Katar, ból gardła, gorączka. Jeśli zostanie wypita na oczątku choroby, kiedy to dopiero są oznaki choroby jest duże prawdopodobieństwo, że choroba dalej się nie rozwinie.

Właściwości lipy

Lipa kwitnie latem, zbiera się jej kwiatostany, które mają niesamowicie intensywny, słodki, piękny zapach oraz są miododajne. Ważne, aby zbierać kwiaty z drzew, które są daleko od ulic, kurzu, brudów. Zebrane kwiatostany suszymy zaciemnionym miejscu jak strych. Mało kto wie, że obmywanie twarzy naparem z lipy poprawia kondycje cery, łagodzi, oczyszcza a niektóre źródła podają, że niweluje piegi. Mają również właściwości rozkurczowe, więc picie herbatki lipowej pomoże kobietom, które przechodzą bardzo bolesna miesiączki. Co więcej? Działa napotnie przy przeziębieniach. Uspokaja i powoduje senność. Ciekawostka. Liście lipy mają kształt serca! Wykazano, że podczas leczeniem naparami z lipy należy przyjmować zwiększoną ilość innych napojów np. soków, kompotów, czystej wody. Dlaczego?

Moczopędne działanie

Powodem tego jest moczopędne działanie lipy, więc nie przyjmowanie dodatkowych płynów może skutkować odwodnieniem. Przybliżone działania lipy to tylko wskazówki, nie wykazano skutków ubocznych lub niepożądanych natomiast Aleca się ostrożne stosowanie. Zadziwiające jest to, że tak niepozorne drzewo, które mijajmy tysiące razy w milionach miejsc ma aż tak wielorakie zastosowania. W dawnych czasach ludzie, za pewne Nasze babcie, dziadkowie leczyli się takimi wynalazkami, nie było leków, ani przeciwzapalnych ani przeciwbólowych.