Podatność na wszelkiego typu alergie to problem, który nie tylko sam w sobie jest powszechny, ale też z roku na rok narasta. Dość powiedzieć, że o ile sto lat temu problem dotyczył zaledwie procenta ogółu populacji, obecnie dotyka on kilkadziesiąt razy większej grupy. Czym to grozi i jak pomóc alergikom?

Problem, który łączy niemal połowę Polaków

Gdy w 2013 r. przeprowadzono badania w tym zakresie, okazało się, że w Polsce alergią dotkniętych jest 40 procent osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych. 25 procent Polaków (a jednocześnie około 60 procent tych spośród nich, którzy są alergikami) cierpi jednocześnie na typowy dla tej przypadłości katar. To zaś – wbrew wszelkim pozorom – grozi czymś więcej, niż niewygodą i koniecznością ciągłego sięgania po chusteczki.

Objawy alergii przybierają oczywiście rozmaite formy, obok nieżytu nosa mogą to być również duszności, męczący i często powracający suchy kaszel, łzawienie i zaczerwienie gałek ocznych oraz ogólny stan przemęczenia. Wszystko to przy okazji może się przekładać na kolejne niedogodności, jak choćby wywołane wspomnianymi objawami alergii kłopoty z zasypianiem, czy bóle głowy.

Katar to niestety tylko początek

Co jest takie w katarze towarzyszącym reakcjom uczuleniowym, że już na początku zasugerowaliśmy, iż jest on aż tak znaczący? Pozostałe objawy alergii potrafią znacząco utrudnić życie, ale katar uczuleniowy może z czasem przekształcić się w astmę. O zagrożeniach związanych z tą ostatnią nikogo przekonywać nie trzeba.

Co jest problemem?

Czynniki wywołujące reakcję uczuleniową mogą być różne, spożywane w pokarmach (m.in. mleka, orzechów, czy gorczycy), jak i wdychane wraz z powietrzem. Gdy chodzi o te ostatnie, może chodzić o sierść zwierząt, zawarte w kurzu odchody roztoczy, czy pyłki roślin (szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym).

W przypadku alergii pokarmowych uniknięcie ryzyka jest względnie proste – trzeba po prostu zwracać uwagę na to, co się je (co zresztą potrafi procentować w przyszłości, zmniejszając ryzyko pojawienia się innych przypadłości zdrowotnych). Gorzej, gdy chodzi o alergie wziewne.

Co więc robić, jeśli alergia już występuje? W takich sytuacjach warto sięgać po środki redukujące objawy alergii. Można też spróbować regularnie popijać mieszanki ziołowe o właściwościach antyalergicznych, takich jak chociażby lipa. Co jednak najważniejsze – warto skonsultować sprawę z alergologiem. Tak, by mieć pewność, że problem nie wymyka się spod kontroli.