Wraz ze starzeniem się społeczeństwa przybywa osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Obecnie dotyka ona ok. 3% populacji, a w niektórych krajach (jak np. Włochy, czy Hiszpania) zachorowalność osób po 70 roku życia znacznie wzrasta.

Schorzenie związanie jest ze stopniowym niszczeniem struktur mózgu: pacjent traci zdolność poruszania się i wykonywania najprostszych czynności, przez co jest całkowicie uzależniony od swoich opiekunów.

Na czym polega ta choroba?

Parkinson to schorzenie związane z zanikiem neuronów produkujących dopaminę oraz odkładania złogów w postaci ciał Lewy’ego. Jego przyczyna nie jest znana – tylko 4% przypadków to choroba uwarunkowana genetycznie.

Choroba Parkinsona

Ciągle prowadzone są więc badania, które mają wskazać zależności pomiędzy prowadzonym trybem życia, a ryzykiem zachorowania. I chociaż do najbardziej istotnych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na Parkinsona ciągle pozostaje wiek, to pod uwagę brane są również takie czynniki, jak:

  • życie w samotności,
  • mała aktywność fizyczna
  • brak wyższego wykształcenia.

Do tej pory potwierdzono jedynie, że szkodliwy wpływ mają papierosy, zaś ochronny – kofeina.

Choroba Parkinsona – jak ją leczyć?

Niestety, ciągle nie znaleziono skutecznej metody leczenia choroby Parkinsona, która pozwoliłaby całkowicie zahamować jej postępowanie, albo zupełnie wyeliminować. Obecnie terapia polega w głównej mierze na łagodzeniu objawów schorzenia i opóźnianiu jego rozwoju. Jak się jednak okazuje, długotrwałe stosowanie medykamentów może osłabić ich działanie, a w dodatku wywoływać negatywne skutki uboczne – więcej na ten temat można przeczytać na stronach Gazety Wyborczej. Ze względu na to, że nie wiadomo co jest przyczyną powstawania choroby Parkinsona, ciągle poszukiwane są substancje działające neuroprotekcyjnie, które mogłyby zapobiegać postępowaniu schorzenia.

witamina c

Pod uwagę brane są antyoksydanty (np. witaminy E i C) chroniące organizm przed działaniem wolnych rodników, jednak przeprowadzone badania nie potwierdziły jednoznacznie ich skuteczności.