Wielu z nas kojarzy kolagen wyłącznie jako składnik kremów przeciwko starzeniu się skóry. Myślimy, że substancja ta potrzebna jest w walce ze zmarszczkami. Takie informacje są prawdą, jednakże zastosowanie kolagenu jest o wiele szersze. To podstawowy budulec wszystkich tkanek organizmu ludzkiego.

Naturalny kolagen – o czym warto wiedzieć?

Kolagen jest białkiem prostym, zbudowanym z aminokwasów, w tym m.in. z glicyny, proliny, hydroksyproliny i hydroksylizyny. Konstrukcja substancji opiera się na długich, spiralnych łańcuchach peptydowych. Kształt przestrzenny kolagenu określa się jako tzw. superhelisę. Włókna kolagenowe znajdują się w elementach narządowych. To składniki błon – zarówno tych śródnarządowych, jak i zewnątrznarządowych.

Naturalny kolagen stanowi podstawowy budulec tkanki łącznej wszystkich organizmów żywych. Stanowi on 30% całkowitej masy białka ludzkiego. Kolagen odpowiada za jędrność, właściwe nawilżenie oraz sprężystość skóry. Ma wpływ na prawie wszystkie funkcje życiowe, znajduje się w większości układów i narządów. Naturalny kolagen niestety wraz z wiekiem przestaje się prawidłowo odnawiać. Do przyspieszenia tego destrukcyjnego procesu przyczyniają się choroby autoagresyjne oraz wszelakie przeciążenia fizyczne, w tym np. sport wyczynowy.

Kolagen jako suplement diety

Kolagen przyjmowany w postaci różnorakich kapsułek teoretycznie powinien działać od środka. Marketingowcy często sięgają do argumentu, jakoby suplementy z kolagenem miały funkcjonować o wiele lepiej niż kosmetyki zawierające ten składnik. Niestety, prawda jest jednak dosyć demotywująca. Wszelkie tabletki (lub kolagen w płynie) dostarczane do organizmu podlegają procesom trawienia, przez co tracą swoje właściwości. W wyniku działania kwasów żołądkowych i innych substancji suplementy z kolagenem rozpadają się na polipeptydy (a nawet aminokwasy). Teoretycznie istnieją sposoby pozwalające na zabezpieczenie przed takim rozpadem. W praktyce jednak niewiele by to dało. Skomplikowana cząsteczka kolagenu i tak nie może być przyswojona od wewnątrz przez komórki.

Nie oznacza to jednak, że przyjmowanie suplementów kolagenowych nie ma żadnego sensu. Rozłożona do aminokwasów substancja ciągle ma właściwości korzystnie wpływające na ludzki organizm. Białka są transportowane do komórek i tam mogą wspierać odbudowujące się włókna kolagenu. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że wraz ze starzeniem się procesy renowacji włókien spowalniają, ale nigdy nie ustają w całości. Warto więc przyjmować kolagen w płynie lub w kapsułkach, np. gotowy suplement diety Duo Collagen.

kolagen

Kolagen a dieta i kosmetyki

Kolagen stosowany w postaci żelu lub kremu nie jest w stanie wykazać spektakularnych właściwości. Dzieje się tak dlatego, ponieważ białko tego rodzaju nie zawiera sekwencji sygnałowych, które są w stanie przeniknąć przez skórę do wnętrza żywych komórek. Kosmetyki z kolagenem nie mogą więc w aktywny sposób naprawiać zniszczonych włókien kolagenowych. Cudowne działanie kosmetyków kolagenowych to zwykły chwyt marketingowy. Nawilżające lub ujędrniające właściwości takich produktów wynikają z innych składników dodanych do receptury.

Najlepszym sposobem na naturalne uzupełnianie brakującego kolagenu jest właściwa dieta. Drogocenne białko znajduje się m.in. w galaretach mięsnych, salcesonie, galaretkach owocowych, galaretach rybnych, zupach sporządzanych z kurzych łapek, skórach drobiowych oraz racicach wieprzowych. Istnieją także produkty spożywcze poprawiające naturalną produkcję kolagenu w organizmie. Zalicza się do nich np. migdały, orzechy, ryby (łosoś, śledź, makrela, tuńczyk), marchewkę, dynię, buraki, słodkie ziemniaki, porzeczki, pietruszkę, owoce cytrusowe oraz papryczkę chili.

Kolagen na stawy – czy działa?

Od pewnego czasu kolagen figuruje jako środek wspomagający regenerację stawów. Czy tak jest w istocie? Okazuje się, że tak. Najlepszy kolagen na stawy to ten hydrolizowany. Specyfik jest w stanie wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że środek tego rodzaju także będzie strawiony (jak w przypadku suplementów kolagenowych lub kolagenu w płynie). Oznacza to, że jego zadaniem jest dostarczyć jak największą ilość aminokwasów do stawów i pobudzić regenerację uszkodzonych tkanek.

Więcej interesujących informacji o kolagenie znajdziesz na stronie http://www.duocollagen.pl/wlasciwosci-kolagenu