Kiełki są bardzo powszechne w kuchni Dalekiego Wschodu, lecz na terenie Polski nie cieszą się aż tak wielką popularnością. Szkoda, ponieważ są one bardzo ważnym źródłem ogromnej ilości witamin oraz minerałów. co więcej mają wszechstronne zastosowanie, dlatego użyć je można w wielu potrawach.

Kiełki a witaminy

Kiełki możemy wyhodować w bardzo łatwy sposób, zarówno ze zbóż, roślin strączkowych, czy też orzechów i nasion oleistych. możemy to z robić również z cebuli, czosnku, czy też  pora. Warto ponieważ jest w nich ogromna ilość witamin. Warto wymienić między innymi:

  • Witaminę A
  • Witaminę D
  • Witaminę E
  • Witaminę C
  • Witaminę K
  • Witaminy z grupy B
  • Minerały tj – magnez, cynk, żelazo, fosfor i wapń

Dodatkowo kiełki zawierają także ogromne stężenie enzymówspożywczych które to doskonale zwiększają przyswajalność pożywienia. To prawdziwa bomba witaminowa, która także jest cennym źródłem błonnika, białka, oraz przeciwutleniaczy. Uważane są również za jeden z najcenniejszych eliksirów młodości.

Ważne jest to, że kiełki hodować można przez cały rok, dzięki czemu nawet w okresie zimy mamy dostęp do wielu witamin i minerałów. Dodatkowo warto wspomnieć, że chronią nas przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Dzięki czemu nie tylko nasza skóra lepiej i młodziej wygląda, ale także nasz organizm jest o wiele zdrowszy.

Samodzielna hodowla przez cały rok

Kiełki każdy z nas może hodować przez cały rok. Nie jest to hodowla trudna czy też skomplikowana. Kilka minut dziennie sprawi, że wyhodujemy kiełki, które dostarczą nam witamin i minerałów w okresie kiedy trudno o świeże warzywa i owoce.

Aby kiełki łatwo można było hodować potrzebują wilgotnych oraz ciepłych warunków. Niestety warunki te są idealne również dla rozwoju bakterii. Jednakże ryzyko wystąpienia zatrucia jest minimalne, znacznie niższe w porównaniu do mięsa, jaj czy też innych artykułów żywnościowych. Aby jednak całkowicie je wyeliminować, powinniśmy zalać kiełki gorącą wodą.