Bez względu na to, jaką mamy porę roku z całą pewnością musimy zdawać sobie sprawę, że w czasie każdej należy szczególnie dbać i troszczyć się o swoje zdrowie. Jednakże najtrudniejsze są dla naszego organizmu okresy zwane przejściowymi, w których to często chorujemy i zmagamy się z wirusami. Dzieje się tak, dlatego, że zmienia się temperatura powietrza, występują skoki ciśnienia, a także pada śnieg czy też deszcz. Nasz organizm musi się do tych warunków przystosować, dlatego też powinniśmy się do zimy właściwie przygotować. Okazuje się, że najtrudniej radzimy sobie wraz z nadejściem zimy, często lekceważymy bardzo niską temperaturę, a tym samym zbyt cienko się ubieramy i jesteśmy bardziej podatni na zachorowania.

Dobra dieta

Niezwykle ważnym elementem w czasie zimy jest adekwatnie dobrana dieta. Zimą potrzebujemy więcej ciepła, a także nasz organizm z większym stopniu przyswaja witaminy A, B i E. W okresie tym należy, więc jeść ciepłe posiłki, warzywa oraz mięso. Dodatkowo w diecie tej znakomicie sprawdza się pełnoziarniste pieczywo oraz suszone owoce. Jedząc w zimie ryby poprawiamy swoje samopoczucie, ponieważ zawarte są w nich tłuszcze, jakie to wspomagają syntezę serotoniny. W zimie polecane są także ciepłe napoje zwłaszcza mleko z miodem oraz herbata z cytryną.

Na cebulę

Na pewno zdajemy sobie sprawę, że wraz ze spadkiem temperatur musimy zadbać o odpowiedni ubiór. Nie możemy sprawić, aby nasz organizm wyziębił się, ale nie możemy się także przegrzać. Z tego też względu polecany jest ubiór na przysłowiową „cebulę”. Wychodząc z domu zakładajmy, więc kilka warstw odzieży, które możemy zdjąć, jeśli zrobi się nam zbyt gorąco. Naturalnie w tym okresie przyda się także grubsza bielizna, ponieważ pomaga ona utrzymać ciepło i broni organizm przed osłabieniem.

Ruch i aktywność fizyczna

Nie zawsze zima zachęca nas do aktywności fizycznej na dworze. W czasie niskich temperatur nie mamy, bowiem ochoty na długie spacery. Jednakże nie oznacza to, że nasza aktywność fizyczna powinna w tym czasie całkowicie zaniknąć. Jeśli jest dobra pogoda warto wyjść na dwór, pobiegać a tym samym dotlenić organizm. W zimne dni powinniśmy regularnie ćwiczyć w domu, bądź też udać się do fitness klubu. Istotne jest, aby żyć aktywnie, ponieważ ruch usprawnia nasz organizm a także dodaje nam energii. Tym samym nasze samopoczucie każdego dnia jest doskonałe.