Migrena jest chorobą dotykającą wiele osób. Nie każdy ból głowy oznacza migrenę, ale z drugiej strony migreny nie należy utożsamiać tylko i wyłącznie z samym bólem głowy. Walka z migreną na pewno nie jest prosta i nie jest też równa. Przede wszystkim właściwe jej zdiagnozowanie nie jest czymś oczywistym, a tym samym można podejmować niewłaściwe działania. Migreny nie można pozbyć się za pomocą zwykłych tabletek na ból głowy, nie można także powiedzieć, że jest to tylko i wyłącznie wymówka dla różnych sytuacji.

Ból głowy czy migrena?

Ból głowy, który towarzyszy migrenie, jest przede wszystkim bardzo silny. Określany jest on bólem, który zwala z nóg. Tym samym wykonywanie codziennych czynności przy takim bólu jest po prostu niemożliwe. Poza tym ów ból jest zazwyczaj pulsujący oraz wyłącznie jednostronny. Pojawia się on w okolicach skroni lub też w okolicach potylicy. Taki ból trwa nieprzerwanie przez kilka do kilkunastu godzin, a następnie odpuszcza. Sam ból to jednak nie jest jedyny objaw towarzyszący migrenie. Tutaj należy wskazać na kilka innych objawów. Migrena to oprócz bólu głowy także światłowstręt, nudności, podniesiona wrażliwość na różne zapachy oraz na dźwięki. Poza tym może się ona wiązać także z zaburzeniami widzenia. Z migreną wiąże się wiele mitów, które jednak na pewno nikomu nie są w stanie pomóc.

Jak pokonać migrenę?

Migrena sama nie minie, ale powinna być leczona przez lekarza. Oczywiście w tym względzie konieczna jest właściwa diagnoza, a rzeczywistość pokazuje, że nie jest to takie oczywiste. Oprócz stosowania konkretnych leków, istotnym elementem staje się również dokonanie zmian w stylu życia codziennego. Poświęcenie większej ilości czasu na przyjemności, relaks, poświęcenie większej ilości czasu na odpoczynek, na sen to elementy nieodłączne i one mogą spowodować złagodzenie objawów związanych z migrenowymi bólami głowy. Istotnym elementem jest także dieta, w której powinno unikać się między innymi ciemnej czekolady oraz kofeiny. Ta dieta może być przysłowiowym języczkiem u wagi w zwalczaniu migreny.