Lato jest wspaniałym okresem, kiedy można korzystać w pełni z dobroci słońca. O dobroczynnym działaniu słońca dla naszego organizmu napisano już wiele. Warto jednak przypomnieć, że słońce jest warunkiem koniecznym, by organizm mógł wyprodukować witaminę D, odpowiedzialną między innymi za układ kostny. Nie można również zapominać, że kąpiel słoneczna ma dobroczynne działanie również na naszą psychikę, to właśnie promieniom słonecznym nasze samopoczucie poprawia się, gdyż w naszym organizmie są wytwarzane odpowiedzialne z a to hormony. Jednak trzeba pamiętać, że promieniowanie słoneczne to nie tylko dobrodziejstwo. Przyjęcie zbyt dużej ilości promieniowania może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Oparzenia słoneczne, co raz częściej dotykają nawet osoby, które mają względnie odporną skórę. Co raz częściej również można się spotkać z przypadkami zachorowania na nowotwory skóry, które SA spowodowane przez nadmierne narażenie skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego warto pomyśleć o zadbaniu o swoją skórę, szczególnie w okresie letnim.

 Właściwa pielęgnacja

Jak dbać o swoją skórę podczas lata? Można by było powiedzieć najprościej – nie wystawiać się zbytnio na promieniowanie słoneczne. Może to brzmi dziwnie, ale taka jest prawda. Oczywiście nikt nikogo nie namawia, by podczas słonecznych dni siedział w domu. Nie zaleca się wychodzenie z domu podczas maksymalnej emisji promieniowania słonecznego to jest w godzinach południowych. Nie na próżno w krajach południowych w godzinach 11-16 jest sjesta i żaden szanujący się południowiec nie wychodzi na słońce. Jednak, jeśli się na słońce wychodzi, to warto ubrać się w taki sposób, by skóra była chroniona ubraniem. Nie można również zapominać o czapce najlepiej z daszkiem lub o kapeluszu z szerokim rondem.

Doskonale dobrane kremy

O skórę trzeba również dbać stosując kremy z filtrami ochronnymi. Filtry ochronne trzeba dobierać do rodzaju skóry. Im skóra jest bielsza i bardziej narażona na promienie słoneczne tym filtry powinny być wyższe. Ważnym też jest zasłanianie przebarwień oraz znamion, które często występują na skórze. Te miejsca są często bardziej narażone na promieniowanie słoneczne niż pozostałe części ciała.