Nasze ciało, jest niezwykle wrażliwe i często ulega przeróżnym deformacją. Czasami są one trwał, a czasami tylko przejściowe, czasami nie mamy na nie wpływu, a czasami powstają one na skutek naszych błędów i niedociągnięć.

Na szczęście współczesna medycyna, dosyć dobrze sobie z nimi radzi i w większości przypadków, zwłaszcza jeśli z defektem zgłosimy się do lekarza stosunkowo wcześnie, o schorzeniach czy deformacjach naszego ciała możemy szybko zapomnieć. Jako doskonały przykład, możemy tu podać haluksy. Chociaż schorzenie to, dotyka coraz większej ilości ludzi, to jednak większość z nich potrafi szybko pozbyć się tego problemu, oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich metod leczenia.

Czym są haluksy

Haluksy, to nic innego jak wykrzywienie dużych palców u naszych stóp. Pod wpływem różnych czynników, palec zaczyna odkształcać się i ustawiać się prostopadle do pozostałych palców stopy. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to bolesne, utrudnia chodzenie, czy nawet zakładanie obuwia. Powodem tego stanu rzeczy, jest przede wszystkim nasz styl życia, a także uwarunkowania genetyczne. Jak mówią statystyki lekarskie, haluksy zazwyczaj występują u tych osób, które bardzo dużo w ciągu dnia stoją, a także u Pań, które chodzą dużo w butach na wysokich obcasach.

Panowie zazwyczaj mają problem z haluksami, gdy zakładają zbyt ciasne buty lub obuwie z zawężonymi czubkami. Zarówno buty na wysokich obcasach, jak i buty zbyt ciasne sprawiają, że nasza stopa jest nienaturalnie ułożona co sprawia, że powstają przekształcenia w mięśniach, kościach czy stawach. W związku z tym, jako pierwsze jest to widoczne właśnie na dużym palcu naszej stopy, który jako pierwszy nie wytrzymuje takich obciążeń. Pojawia się ból i niewygody, o których mowa była wcześniej.

Jak leczyć haluksy

Istnieje kilka sposobów na leczenie haluksów, a ich zastosowanie zależy od stopnia zniekształcenia stopy. Jeżeli szybko zauważymy, że z naszą stopą dzieje się coś niedobrego, możliwe że wystarcza tylko zabiegi rehabilitacyjne takie jak masaże, rozciąganie itp. Niezmiernie dużą pomocą mogą nam tu też służyć korektory haluksów, które mogą przywrócić pierwotny wygląd naszej stopy. Natomiast jeżeli zwyrodnienie palca jest już duże i sama rehabilitacja nie może już nam pomóc, niezbędny staje się zabieg operacyjny. Na całe szczęście, nie jest on jakoś bardzo skomplikowany i po jego wykonaniu szybko dochodzimy do pełnej sprawności. Zwłaszcza jeśli rehabilitację przechodzimy pod okiem specjalisty.

Także i w rehabilitacji pooperacyjnej niezmiernie może pomóc nam korektor haluksów, który tą rehabilitację przyspiesza. Można też stosować takie korektory haluksów jak np. ten http://wyleczhaluksy.pl/ Jednakże zawsze najlepszym sposobem na walkę ze haluksami jest odpowiednia profilaktyka i niedopuszczanie do ich powstania. Należy więc pamiętać przede wszystkim o odpowiednim obuwiu. Nie należy przesadzać z chodzeniem w butach na wysokich obcasach, nie można zakładać butów zbyt ciasnych. Powinniśmy często nasze stopy relaksować, masować itp., dzięki czemu nie będą one zbyt przemęczone. Dzięki takiemu postępowaniu, które przecież niewiele kosztują, nie będziemy mieli nigdy problemów z haluksami.