Człowiek nie jest robotem, ale bardzo często jest tak traktowany przez inne osoby, przez swoich przełożonych jak również przez samych siebie. Każdy człowiek potrzebuje określonej dawki snu, odpoczynku, relaksu. Tutaj nie ma w tym względzie żadnych wyjątków. Każdy człowiek ma oczywiście swoje własne granice wytrzymałości, ale one istnieją i z tego faktu należy zdawać sobie sprawę. Wiele mówi się o określonym trybie życia, o zdrowym trybie życia. Wiele się o tym mówi, ale de facto wiele osób w swojej codzienności zaprzecza owym zasadom zdrowego trybu życia.

W pogoni za pieniądzem

Goniąc za pieniądzem, za różnego rodzaju dobrami, myślimy, że jesteśmy niezniszczalni. Tymczasem każda nieprzespana noc, brak odpoczynku, brak odpowiedniej ilości snu skutkuje pogorszeniem samopoczucia oraz zdrowia. To ma bezpośredni wpływ na koncentrację, pamięć, różnego rodzaju zdolności, na codzienne czynności. Podobnie można powiedzieć w odniesieniu do rozwoju różnego rodzaju chorób. Niewystarczająca ilość snu oraz odpoczynku ma bezpośrednie przełożenie na rozwój nowotworów, przyczynia się do wystąpienia udarów mózgu, wylewów krwi do mózgu, do chorób układu krążenia, w tym do zawałów serca. To tylko pewne wybrane schorzenia, aczkolwiek bardzo poważne. Przeprowadzono niegdyś badania nad tym, jak długo można wytrzymać bez snu. Osoba biorąca udział w tym eksperymencie próbowała nie zasypiać i udawało się jej to przez 72 godziny. Po tym czasie organizm sam się wyłączył. Żaden człowiek jednakże nie powinien tego próbować. Będąc stosunkowo młodymi, możemy myśleć, że mamy w sobie ogrom energii. Jednakże z czasem może pozostać nam tylko mniemanie, że jesteśmy niezniszczalni. Warto jednak nie dochodzić do granic swojej wytrzymałości, ponieważ tak naprawdę jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Skutków braku odpowiedniej ilości odpoczynku możemy już nie odwrócić i może to mieć przełożenie na nasze dalsze zdrowie.

Jak zadbać o zdrowie?

Oczywiście można się tłumaczyć, że tak trzeba, że praca jest czymś bardzo ważnym. Jednakże w rzeczywistości można się zapytać o własne wartości, które wyznajemy. Czy praca, zarabianie jest ważniejsze, czy też nasza rodzina i dbałość o nasze własne zdrowie. Oczywiście w obu przypadkach można mówić o czymś ważnym, aczkolwiek ważniejsze jest to, aby pewnych granic nie przekraczać. Doskonałych przykładów na to mamy wokół siebie bardzo wiele. Najwięcej możemy ich zobaczyć w szpitalach, przychodniach oraz innego rodzaju placówkach zdrowotnych. Niestety są to przykłady negatywne, które powinny być przestrogą.