Jest to roślina o leczniczych właściwościach używana w czasach ludowych. Jej zastosowania sięgają aż do czasów starożytności. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, tworzone z niej preparaty działają żółciopędnie, przeciwbakteryjnie, uspokajająco, przeciwuczuleniowo oraz przeciwbólowo. Działa także pierwotniakobójczo i grzybobójczo. Stosowano go do usuwania kurzajek. Do celów leczniczych stosuje się ziele oraz korzeń.

Jak działa jaskółcze ziele?

Właściwości jaskółczego ziela się ogromne i trudne do przecenienia. Uśmierza on ból jelit a także pęcherza żółciowego. Jest używany podczas leczenia zakażeń bakteryjnych, grzybicznych, jak również zakażeń narządów płciowych (rzęsistek). Obniża także ciśnienie krwi, a także ją oczyszcza. Stosowana jest podczas białaczki z pokrzywą i pędami dzikiego bzu. Produkuje się z niego także różnego rodzaju leki. Lekarstwa przeciwko wirusowi HIV Di-Sancor pozyskiwane z glistnika zapobiegają namnażaniu się wirusów. Stosowany w formie homeopatycznej jest środkiem działającym przeciw ciężkim schorzeniom wątroby. Sok z glistnika działa łagodząco na wszelkie skurcze.

Na alergię

Jaskółcze ziele działa także przeciwalergicznie. Przeważnie stosowany był jednak anty-kurzajkowo. Przygotowywano maść, którą smarowano miejsce zainfekowane. Odwary stosowano natomiast na bóle menstruacyjne, a nalewki na brodawki. Jest ona jednak rośliną silnie trującą, więc nie wolno jej pod żadnym pozorem przedawkować.  Może wpływać negatywnie na wątrobę. Stosować ją należy pod okiem specjalisty i nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Można także odczuwać jego drobne skutki uboczne jak niestrawność, nudności, biegunka.