Już niedługo pożegnamy słoneczne, upalne lato i znowu będziemy zmuszeni wyciągnąć z szafy ciepłe swetry, kurtki i półbuty. Okres jesieni zazwyczaj niesie ze sobą znaczne ochłodzenie, a nasze rozgrzane po wakacjach ciała narażone będą na wzmożony spadek odporności, a co za tym idzie- przeziębienia i inne choroby. Jedną z popularniejszych i częstszych zdecydowanie jest grypa. Powinniśmy zacząć walkę z nią, jak tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy. Jak zatem radzić sobie z tą przypadłością dostępnymi dla każdego domowymi sposobami?

Najlepsze sposoby

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest syrop z czosnku. Mimo, że aromat może nie być zbyt przyjemny, to jednak właściwości bakteriobójcze tego warzywa działają cuda. Aby go przyrządzić należy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, a do powstałej masy wcisnąć sok z dwóch cytryn. Całość zalać niewielką ilością chłodnej, przegotowanej wody. Miksturę przekładamy do ciemnego słoiczka i odkładamy na kilka dni, a następnie przecedzamy. Tak powstały syrop należy pić 3 razy dziennie. Następnym popularnym i z pewnością przyjemniejszym sposobem jest picie mleka z miodem. Przepis jest banalnie prosty- wystarczy do ciepłego mleka dodać trochę masła oraz miodu, a następnie wymieszać tak, by wszystkie składniki się rozpuściły.

Dla odważniejszych polecamy dodać do mikstury ząbek rozgniecionego czosnku. Ostatnią propozycją jest zażywanie syropu z cebuli. Przyrządza się go z pokrojonych w plastry cebul, które należy ułożyć warstwami oraz przełożyć je miodem lub zasypać cukrem. Tak przygotowaną miksturę należy odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce. Syrop powinno się pić od 3 do 5 razy dziennie. Z tymi sposobami możemy pozbyć się nieprzyjemnej choroby o wiele szybciej, nie dając jej szans na rozwinięcie się i przysporzenie nas większych problemów zdrowotnych.