Ciąża to specyficzny czas w życiu każdej kobiety, który wiąże się ze zmianami zachodzącymi w jej organizmie, czasami zmiany te są bardzo drastyczne, wymagają one spokojnej adaptacji do nowego stanu.

Burza hormonów, która przechodzi przez kobiecy organizm w trakcie ciąży sprawia, że niedogodności mogą uprzykrzyć przyszłej mamie funkcjonowanie, ale z pewnością są one uzasadnione- mają przygotować Ciebie i Twój organizm do porodu, do powitania na świecie małego człowieka. Najbardziej w okresie ciąży zmieniają się, oczywiście, nasze narządy rodne: następuje zwiększenie objętości macicy i powiększają się gruczoły piersiowe

Lista dolegliwości ciążowych jest bardzo długa, można pokusić się o stwierdzenie, że każda ciężarna w inny sposób przeżywa swoja ciążę, a dolegliwości, które nam towarzyszą maja charakter bardzo indywidualny.

Jakie dolegliwości związane z układem rozrodczym mogą pojawić się w czasie ciąży?

Dolegliwości te wiążą się ze zmianami zachodzącymi w naszym organizmie, gdy uświadomimy sobie, jak zmienia się nasza macica podczas całej ciąży, zrozumiemy o jakiej skali zjawisku jest mowa. Należy sobie wyobrazić, że macica powiększa się z 50 g przed ciążą do 1 kg w okresie okołoporodowym, co znaczy, że jej rozmiar zwiększa się dwadzieścia razy, a jej pojemność może zwiększyć się nawet z 5 ml do 5 l! Dodatkowymi obserwowanymi zmianami jest: zmniejszenie grubości ściany macicy, zwiększenie liczby i wielkości włókien mięśniowych, rozpulchnienie szyjki macicy.

Dolegliwości układu rozrodczego, z którymi mogą (ale nie muszą) spotkać się kobiety w czasie ciąży to przede wszystkim stany zapalne i grzybica pochwy – popularne w okresie ciąży. Należy unikać wszelkiego kontaktu ze źródłami zakażenia, jakimi mogą być baseny, publiczne toalety. Szczególne dbanie o higienę intymną w czasie ciąży jest naszym obowiązkiem, najlepiej stosować delikatne emulsje do mycia, które zapewnią nam odpowiednie pH pochwy, a także sprawią, że będziemy chronione przed atakiem niekorzystnych mikroorganizmów. Dodatkowe stosowanie żelu intymnego zapewni nam długotrwałą ochronę, a przyjmowanie probiotyków, które wspomagają nasze codzienne dbanie o drogi rodne, może całkowicie wyeliminować możliwość wystąpienia grzybicy pochwy podczas ciąży lub stanów zapalnych. Warto zwrócić uwagę, na przykład poprzez stronę www.provag.info, na dostępne na rynku probiotyki, żele i emulsje, które możemy wykorzystać podczas codziennej rutynowej higieny naszych miejsc intymnych, zwłaszcza w czasie ciąży.