Czy chodzić boso, lubią jedynie najmłodsze dzieci? Okazuje się, że jest to nie tylko przyjemność, ale również ogromny komfort dla zdrowia naszych stóp. Dlaczego więc warto poruszać się, chociaż od czasu do czasu bez obuwia? Poznaj najważniejsze zalety zdrowotne.

Chodzenie boso to styl życia

Wielu ludzi po prostu kocha chodzić boso, tak bardzo że można traktować to jako styl życia. Boso można więc chodzić zarówno w czasie spacerów po parku, po plaży, po podwórku, wszędzie tam gdzie mamy na to po prostu ochotę. Obecnie istnieje nawet Stowarzyszenie Żyjących Boso, które działa na terenie Stanów Zjednoczonych. Ludzie Ci uważają, że obuwie stanowi zbędny balast, który w codziennym życiu nie jest potrzebny. Wszak przecież nasi przodkowie świetnie radzili sobie bez sandałów, kozaków czy szpilek.

Oczywiście większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez wygodnego obuwia, jednakże okazuje się, że czasem naprawdę warto o nim zapomnieć. Kiedy każdego dnia chodzimy w butach z łatwością możemy nabawić się bolesnych odcisków, otarć i halluksów. Dodatkowo nasze stopy są pozbawione powietrza, a tym samym narażone na rozwój infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Gdzie chodzić boso?

Naturalnie trudno udać się do szkoły czy pracy bez butów. Jednakże od czasu do czasu warto sobie pozwolić na odrobinę relaksu i urządzić spacer na bose stopy. Możliwości jest tak wiele, jak wiele jest miejsc. Można udać się na spacer do parku, pospacerować nad brzegiem morza, czy wręcz chodzić na swojej własnej posesji. Bez względu na to gdzie będziemy chodzić boso, istotne jest to, aby robić to regularnie, jak najczęściej i dać odpocząć naszym stopom. Chodzenie bez butów, sprawia, że unikamy grzybicy i innych chorób, ponieważ nasze stopy oddychają. Dodatkowo warto wspomnieć, że chodzenie boso zapobiega i wspomaga leczenie płaskostopia.