Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych, której niezaspokojenie znacznie utrudnia funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.  Tych właśnie powodów bezsenność jest poważną chorobą, którą należy odpowiednio szybko zdiagnozować i leczyć. Zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Podczas snu ciało się regeneruje, a umysł odpoczywa, co nie oznacza, że przestaje funkcjonować.

Właściwy odpoczynek

Wielu badaczy naukowych poświęciło całe swoje życie na badania na ten temat. Zdrowy sen jest w stanie zagwarantować nam prawidłowe funkcjonowanie  w ciągu dnia. Wyspani nie tylko lepiej i efektywniej pracujemy, ale również łatwiej nam się skupić i łączyć fakty. Jesteśmy też lepiej nastawieni do życia i otoczenia, przez co sprawniej idzie nam nawiązywanie nowych kontaktów i utrzymywanie relacji interpersonalnych. Znaczenie snu w naszym życiu podkreśla już sama Matka Natura, co jest widoczne zwłaszcza u małych dzieci. Dynamiczny rozwój i intensywne poznawanie świata wymaga odpowiedniej ilości snu. Małe dzieci przesypiają nawet szesnaście godzin dziennie.

Można więc powiedzieć, że poznawanie świata wymaga odpowiedniej porcji snu. Niektórzy wierzą, że sen jest sposobem komunikacji z innymi bytami i wymiarami. Wielu ludzi posiada doświadczenia, podczas których w śnie rozwiązuje problemy, z którymi boryka się w realnym świecie. Są  i tacy, którzy dzięki snom nawiązują kontakt ze zmarłymi. Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami, niemniej jednak wszystko to sprowadza się do faktu, że sen jest cenny.